Historické betlémy zaplnily kostely v centru Brna

Brno – Brňané se o Vánocích můžou vydat po stopách historických betlémů. Biskupství vydalo letos už popáté speciální brožuru, která návštěvníky provede nejzajímavějšími betlémy jihomoravské metropole. Výstava z církevních sbírek začne na Štědrý den, figurka Ježíška se ale ve většině kostelů objeví až při půlnoční mši. Návštěvníkům výstavy pomohu s orientací velké poutače s vánoční kometou, které označují kostely, jež se do akce zapojily.

Sedmnáct historických betlémů budou moci navštívit lidé ve třinácti kostelích v centru Brna i jednotlivých  městských částech. Kostel svatého Vavřince v Brně-Komíně se pyšní historickým betlémem z roku 1946. O unikátní podobu se zasloužil známý brněnský řezbář Jaroslav Vaněk, který postavám rolníků a pastýřů vetkl podobu skutečných komínských, žabovřeských a jundrovských vesničanů. „Hodně figurek s komínského betléma bylo v 90. letech ukradeno. Naštěstí se v roce 2005 našly v dědictví jednoho sběratele a byly do betléma vráceny. Mezitím byly vytvořeny i dvě nové figurky,“ popsal farář z komínského kostela Jindřich Kotvrda. Betlém byl doplněn figurami z dílny mistra Netíka. 

Jedním z nejnavštěvovanějších je tradičně kostel svatého Jakuba v centu Brna. „Myslím si, že přichází víc lidí určitě i díky tomu, že tato akce probíhá. Zvlášť to, že se k nám přidávají další a další betlémy, které třeba nejsou tak známé jako ty, které celou akci začínaly,“ řekl děkan z kostela svatého Jakuba Václav Slouk. 

Video NO COMMENT: Historické betlémy v centru Brna
video

NO COMMENT: Historické betlémy v centru Brna

Největší betlém najdou zájemci v minoritském kostele svatých Janů. Má téměř 20 metrů dlouhý podstavec a figury z lipového dřeva jsou až jeden metr vysoké. I přes gigantické parametry ho v kostele dokáží sestavit za půl dne. V kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích najdou návštěvníci betlémy rovnou dva. Jeden je dřevěný a jeho autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres. Druhý, mladší betlém začal vznikat v roce 2008. Tvoří jej 1215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů.  

Betlémy zůstanou v kostelech většinou do 2. února, kdy si křesťané připomínají svátek Uvedení Páně do chrámu. V některých kostelech doplní 6. ledna do betlémů ještě figury tří králů. Zajímavou tradici má farnost u kostela svatého Jana Nepomuckého v Brně-Starém Lískovci. Farníci tam vytvářejí živý betlém. Tentokrát se v  parku u kostela potkají 25. prosince od 16:00.

Kde najdete historické betlémy

 • Betlém v katedrále sv. Petra a Pavla
 • Betlém v kapucínském kostele Nalezení sv. Kříže
 • Betlém v minoritském kostele sv. Janů
 • Betlém v kostele sv. Jakuba
 • Betlém v kostele sv. Tomáše
 • Betlém v kostele sv. Michala
 • Betlém v kostele sv. Maří Magdalény
 • Betlém v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie
 • Betlém v kostele sv. Leopolda
 • Betlém v kostele sv. Augustina v Masarykově čtvrti
 • Betlém v kostele sv. Vavřince v Brně-Komíně
 • Betlém v kostele Nejsvětější Trojice v Brně-Králově Poli
 • Betlém v kostele sv. Jana Nepomuckého v Brně-Lískovci (zde jsou návštěvníci srdečně zváni na Živý betlém, který se koná každoročně 25. prosince od 16 hod. v parku vedle kostela)

 

Historický betlém u svatého Jakuba
Historický betlém u svatého Jakuba