Tragické Vánoce v Moravskoslezském kraji, Olomoucký kraj hlásí naopak klidnější průběh

Ostrava - Moravskoslezský kraj má za sebou jedny z nejtragičtějších Vánoc. Dva lidé přišli o život při dopravních nehodách, další člověk zemřel při požáru v Petřvaldu na Karvinsku. To je nejvíc od roku 2003. Rekordní počet výjezdů hlásí i záchranáři. Během tří svátečních dnů vyjeli k téměř devíti stům případům.

Byly to smutné Vánoce, alespoň z pohledu záchranářů a hasičů. O život nájemníka bytovky v Petřvaldu, který se nadýchal zplodin kouře, bojovali půl hodiny. Na Karvinsku skončil Štědrý večer tragicky, třiačtyřicetiletý muž požár nepřežil. Ve srovnání s loňským rokem narostl během tří svátečních dnů počet výjezdů sanitek do terénu o dvacet procent. „Jedním z důvodů je i ten, že i vážněji nemocní pacienti bývají na Vánoce doma z nemocnic. Jejich zdravotní stav se doma často zhorší a jejich rodiny pak volají záchranku,“ zdůvodňuje mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. „Během vánočních svátků jsme na centrálním příjmu městské nemocnice a ve všech ordinacích lékařské služby první pomoci v Ostravě denně ošetřili několik desítek pacientů. Chodili se střevními problémy, průjmy, zvracením. Jako každý rok nechyběly kosti v krku,“ uvedl Městské nemocnice Ostrava Jiří Maléř.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Na silnicích v Moravskoslezském kraji zahynuli na druhý vánoční svátek při dopravních nehodách dva lidé. Zřejmě opilého 48letého muže srazilo v Ostravě-Proskovicích auto. O několik hodin později se stala další tragédie. V Ludgeřovicích na Opavsku sjela s autem do potoka 32letá žena. Auto museli hasiči z potoka vytáhnout speciálním jeřábem. Důvod, proč s ním mladá řidička sjela ze silnice, budou policisté vědět v příštích dnech. Jen stěží uvěřitelný případ hyenismu teď řeší policisté v Ostravě. Na hřbitově ve Svinově vandalové zničili o Vánocích přes třicet náhrobků. „Řešíme to jako trestné činy vandalství a poškozování cizí věci,“ potvrdila mluvčí PČR Ostrava Gabriela Holčáková. Policisté apelují na všechny, kteří vandaly byť jen zahlédli, aby se ozvali na tísňovou linku.

Olomoucký kraj

Vánoční svátky na Olomoucku neměly tak tragický průběh jako na Ostravsku, i tam se ale záchranné složky zapotily. Často přitom musely vyjíždět ke kuriózním případům. Přesto byl podle hasičů, policistů i zdravotníků letošní rok na Olomoucku klidnější než ty předchozí. Například hasiči vyjížděli přes svátky jen 24krát, což je rekordně málo. Na Štěpána ale museli hasit dálkový autobus, který začal hořet na dvoře průmyslového komplexu v Olomouci. Škodu vyčíslili na 1,5 milionu korun. Kuriózní případ, jak zloděj využil vánočních svátků, ohlásil 55letý muž policistům v Šumperku. „Muž projížděl na kole křižovatkou ve Vikýřovicích, sesedl z kola a přistoupil k 55letému muži. Popřál vše nejlepší do nového roku a přitom mu z levé náprsní kapsy odcizil peněženku s finanční hotovostí kolem šesti tisíc korun,“ popsal mluvčí Policie ČR Šumperk Josef Bednařík. Šťastný konec mělo pátrání po pohřešovaném v Jeseníku. Na Štědrý den ráno nahlásil majitel taxi služby, že postrádá svého zaměstnance. Později policisté našli jeho auto a v ubytovně, kde bydlel také dopis na rozloučenou. Okamžitě se rozjelo pátrání. „Pátrali všichni, co byli ve službě. Přijeli i psovodi. Pak se ale zjevil v lázních Jeseník. Zřejmě si to rozmyslel,“ uvedla mluvčí Policie ČR Jeseník Tereza Neubauerová. Štěstí ovšem neměl mladík, který si přes svátky zřejmě přihnul v práci. Po pádu ze čtyřmetrové výšky si způsobil těžké zranění zřejmě s trvalými následky. V tu chvíli měl v krvi 2,5 promile alkoholu.

1227MB1U01 

V Jeseníkách se o svátečním víkendu rozjela zimní sezóna a tak se zapotili i záchranáři z horské služby. „Střediska se rozjíždí, tomu odpovídá počet ošetření. Denně ošetříme 4 až 5 lidí,“ prozradil záchranář Horské služby ČR Marek Formánek.