Města bojují s povánočním odpadem

Ostrava - Plné ruce práce mají v povánočním čase firmy svážející odpad. Češi o svátcích vyprodukují tuny plastů, skla a papíru. Největším problémem je elektroodpad, kterého po Vánocích přibude bezmála dva tisíce tun.

Vánoce - svátky konzumu a nákupů na jedné straně a na straně druhé přebytek starých věcí, které končí v lepším případě ve sběrných dvorech. „Těch televizí, kolik bylo denně, to si nedovedete představit,“ potvrdil pracovník sběrného dvora Vítězslav Novák. „Přes Vánoce vyjelo doslova všechno, co mělo ruce i nohy. Vyjelo asi 12 vozidel posilových, na městských sídlištích se vlastně jezdilo o sto procent víc, než se jezdí normálně podle harmonogramu,“ potvrdil provozní mistr OZO Jiří Přílučí. Ani to ale mnohdy nestačilo. V ulicích Ostravy se dnes u některých kontejnerů povalovala stará křesla, matrace, hračky nebo i záchod. Největším problémem po Vánocích je elektroodpad. Nejčastějším dárkem je totiž elektronika. O Vánocích tak vyprodukujeme až 200 tun starých spotřebičů. Ani ne polovina lidí je ale třídí tam, kam má.

Video Reportáž Lucie Křížkové
video

Reportáž Lucie Křížkové

Elektroodpad patří do sběrného dvora nebo do loňské novinky - červeného kontejneru. Kromě starých rádií, fénů nebo kalkulaček a hraček se do něj můžou dávat také baterie. „V Ostravě jich je25 av celém kraji 206,“ uvedl provozní mistr OZO Jiří Přílučí. Staré elektrozařízení mohou lidé vyhazovat také do tzv. E-boxů, kterých jsou v MS kraji dva tisíce. K dispozici jsou ve vybraných firmách a na úřadech.