Janottova vila se opravuje

V Opavě začala rekonstrukce Janottovy vily. Opravu rodinného sídla podnikatele Janotty, které dnes slouží jako Ústřední knihovna Slezského zemského muzea, zaplatí dvacetimilionová dotace ministerstva kultury. Rekonstrukce má zlepšit podmínky provozu knihovny a zachránit vzácnou sbírku.

Bourání nepůvodních zdí, výměnu oken a opravu zničené fasády čeká cenná architektonická stavba. Knihovníky vystřídali v Janottově vile dělníci. Hlavním cílem rekonstrukce je lepší využití historické budovy pro potřeby Ústřední knihovny Slezského zemského muzea.

„Objekt někdejší Janotovy vily byl v natolik špatném technickém stavu, že rekonstrukce byla nezbytná. Vybudujeme novou badatelnu a zejména nové depozitární sály, které umožní uložení podstatné části fondů knihovny,“ uvedl ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

Opravy by také měly vilu co nejvíce přiblížit jejímu původnímu vzhledu z 19. století. „Po předchozích, ne vždy citlivých zásazích, už sice nikdy nedosáhneme té elegance a krásy, která byla objektu vlastní v době jeho vzniku, ale pokusíme se alespoň rekonstruovat fasádu,“ vysvětloval Šimčík.

Změny, které oprava přinese, ocení i sami čtenáři, kteří služeb knihovny využívají. Knihy budou na rozdíl od dřívější praxe, kdy fungoval objednávkový systém a čtenáři museli vybrané tituly objednat den předem, ihned k k dispozici. „Knihy jsme museli donášet ze sousedních budov,“ uvedla vedoucí Ústřední knihovny Slezského zemského muzea Jitka Štěrbová.

Oprava pomůže zachránit i unikátní sbírku takzvaných silesiak, které v současném depozitáři trpí.

„Jsou to knížky vydané ve Slezsku, od slezských autorů, tématicky pojednávající o Slezsku. V našem fondu jich máme asi pětatřicet tisíc,“ řekla Štěrbová.

Opravy Janotovy vily potrvají rok. První čtenáři by se sem mohli vrátit na podzim roku 2012.