Hospodářská krize dolehla i na věznici v Mírově

Mírov - Menší počet zakázek a nižší zaměstnanost – na hospodářskou krizi letos doplatila také věznice v Mírově na Šumpersku. V jednom z nejstřeženějších žalářů v zemi pracovalo zhruba šedesát dva procent z téměř čtyř set vězňů. To je o čtyři procenta méně než v loňském roce. Vedení věznice se přesto podařilo zaměstnat všechny doživotní vězně.

Kovovýroba, dílna, kde vznikají součástky pro mohelnický Siemens a především výroba nábytku. Tři pracoviště, na kterých může vedení věznice vězně zaměstnat. „Každý vězeň jde před zařazovací komisi, která rozhodne, zda může být zařazen na některé z uvedených pracovišť. Samozřejmě se přihlíží k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem,“ uvedla tisková mluvčí věznice Mírov Magda Petříková. Pro věznici je stěžejní výroba nábytku. Právě na ní se ale krize projevila nejvíc. Ještě v roce 2008 vězni vyrobili nábytek za šedesát milionů korun. Letos jen za zhruba dvanáct. „My čerpáme zakázky zejména ze státního rozpočtu, ze soudů, státních zastupitelství, policie a tam je samozřejmě restriktivní opatření na všech frontách,“ vysvětluje zástupce ředitele věznice Mírov Tomáš Keprt. Kvůli úbytku státních zakázek v dřevovýrobě se teď věznice chce orientovat hlavně na menší odběratele. Už na jaře proto v jedné z vězeňských budov otevře takzvanou vzorkovnu nábytku.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Věznice také přivítala projekt Humanita, se kterým před rokem přišel Olomoucký kraj a Český červený kříž. Vězni v jeho rámci upravují pro humanitární účely oděvy, které zabavili celníci. Povinnost pracovat mají vězni ze zákona. Měsíčně si mohou vydělat od čtyř tisíc pěti set do šesti tisíc sedmi set padesáti korun. Pokud jsou pracovití a výrazně překračují normy, dokážou si vydělat až dvanáct tisíc. Zůstane jim ale jen část. „V první řadě jdou peníze na pohledávky, takže třeba platí výživné na děti, pohledávky civilní, náklady na výkon trestu,“ říká mluvčí věznice Magda Petříková. V Mírově si trest odpykává 396 odsouzených. To je o dvacet dva víc než je kapacita věznice. Šest vězňů má doživotní trest.