Spor o soukromou školku v Příboře

Příbor - Soukromou mateřskou školku v příborské místní části Hájov bude dál provozovat stávající nájemce. Po dvou týdnech protestů rodičů a místních obyvatel tak vyvrcholily spory o prodej budovy z majetku města jinému podnikateli. Ten od svého záměru nakonec ustoupil. Stávající provozovatel chce stále objekt koupit, radnice je k novému prodeji zdrženlivá.

O budovu školky v Hájově projevil její provozovatel zájem už před dvěma lety. Kvůli problémům s financováním na poslední chvíli od podpisu smlouvy ustoupil. Do druhého nabídkového řízení se ale přihlásil další zájemce, a protože nabídl o půl milionu vyšší cenu, vyhrál. Rodiče a stávající provozovatel školky se ale postavili proti. „V rámci petiční akce jsme nasbírali přes 1100 podpisů lidí tady z okolí, nejenom rodičů, jejich přátel, ale i lidé z ulice se ozývali,“ tvrdí provozovatel soukromé školky Václav Podstavek. Radnice tvrdí, že jinak než vyvěšením nabídky na úřední desce postupovat nemohla. „Prodat nemovitost konkrétnímu nájemci v podstatě nelze, protože existuje zákon o obcích, existuje zákon o veřejných zakázkách, který říká, že veškeré prodeje musí být transparentní,“ argumentuje starosta Příboru Milan Strakoš.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Včera se ale situace zásadně změnila. Vítězná firma svou nabídku kvůli silnému odporu stáhla. „Celá akce byla připravována několik měsíců, nebyla to žádná hurá akce. Naše společnost chtěla budovu zakoupit a chtěla v ní provozovat opravdu moderní školku 21. století. To, že to veřejnost nepřijala, samozřejmě to se může stát,“ uvedl vítězný zájemce o budovu školky Rudolf Korčák. S odstoupením vítězné nabídky tak už druhý záměr na prodej školky zkrachoval. Stávající provozovatel ji ale bude chtít koupit znovu. „Uvažovat o dalším prodeji je otázka měsíců, možná třeba let, po zkušenostech, které teď byly,“ říká ale starosta Milan Strakoš. Radnice chce nejdříve změnit dobu trvání nájemní smlouvy na dobu určitou. Dalším postupem se budou zabývat v polovině ledna zastupitelé.