Ministerstvo zemědělství podpořilo dotací chovatele prasat

Jižní Morava – Ministerstvo zemědělství se rozhodlo podpořit skomírající chovy prasat i drůbeže v České republice. Ještě před koncem roku přerozdělilo mezi zemědělce na mimořádných dotacích 380 milionů korun na obnovu chovů. V Jihomoravském kraji získalo peněžní podporu ministerstva čtyřiadvacet družstev a farmářů, kterým na účty přiteklo celkem 44 milionů korun.

Jedním z podpořených chovů je i Horákova farma v Čejči. Z ministerstva dostali více než dva a půl milionu korun. I když dotaci na chov svých šesti stovek vepřů vítají, jedním dechem dodávají, že částka rozhodně nemůže nahradit jejich ztráty. A nebude tomu jinak. Farmáře decimuje především maso z dovozu. „Jedinou záchranou je opravdu dotovat, dotovat a dostat se minimálně na reálnou prodejní cenu. Jinak skončíme jako Chorvaté, kteří už toto maso pouze dováží. A kdo tam jezdí na dovolenou, ví, jak je tam to maso drahé,“ uvedla spolumajitelka farmy Alena Horáková.

Podle aktuálních statistik je většina importovaných prasat z Holandska a Dánska, naporcované vepřové maso se dováží nejvíce z Německa. Problémy způsobuje chovatelům i rostoucí cena obilí.

Českých prasat a drůbeže ubývá

Stavy prasat a drůbeže se trvale snižují, nepříznivý vývoj se nejvíce projevil u vepřového masa. Od vstupu do Evropské unie poklesl tuzemský chov drůbeže o 20 procent, u vepřů dokonce o 40 procent. Zatímco v roce 2000 bylo v českých vepřínech na čtyři miliony prasat, teď je jejich počet poloviční, což je nejméně od konce druhé světové války. Přísná unijní pravidla omezují možnost podpory ohrožených odvětví. Ministerstvo se proto rozhodlo navázat na podporu ozdravování chovů prasnic zahájenou v roce 2010. 

Z celkové částky 380  milionů podpoří tuzemské chovy prasat 325 miliony korun. Dalších 53 milionů dostanou čeští drůbežáři, kterým má dotace pomoci s prevencí výskytu infekcí v chovech. „Je to samozřejmě sympatická částka. Na druhou stranu se ale zrušily dotace na jiné věci, takže v konečném důsledku to vlastně nebude až tak poznat,“ řekl předseda představenstva společnosti GenAgro Stanislav Studený.

V září Evropská komise schválila návrhy, zájemci o dotace se mohli na ministerstvo hlásit do 15. listopadu. Úředníkům k danému termínu přišlo na 4 tisíce žádostí o dotace.