Kontroly v Olomouci odhalily 25 nebezpečných domů

Olomouc - Dvacet pět rizikových domů odhalili kontroloři stavebního úřadu v Olomouci. Vyplývá to z výsledků revize, do které se úředníci pustili po tragédii z loňského října. Pod zřícenou štítovou zdí domu tehdy zemřela žena. Seznam problematických domů by měl být kompletní na konci února. Zatím však zůstává tajný.

Potenciálně nebezpečné domy v Olomouci. Které to jsou, nechtějí úředníci zveřejnit. Tajný soupis problematických domů v centru Olomouce, na které kontroloři upozornili, nicméně narůstá. Na konci listopadu jich bylo deset, teď jich je o patnáct víc. „Vznikl seznam 25 objektů, na kterých se pracovníkům něco nezdálo. Je ale nutno upozornit na to, že u žádné z těchto budov nebyla zjištěna závada, která by bezprostředně ohrožovala život nebo zdraví občanů,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová. Hlavní část pátrání po domech, u kterých byly na fasádě vidět závady, mají úředníci za sebou. Nejčastěji našli poškozené střešní římsy. „Nehrozilo bezprostřední nebezpečí, ale bylo tam riziko, že do těch konstrukcí říms může zatékat voda, byly tam typické mapy,“ potvrdil statik Jaromír Vrba.

Video Reportáž Radky Štědré
video

Reportáž Radky Štědré

Až další prohlídky a měření statika ale skutečně ukážou, zda a do jaké míry jsou vytipované domy nebezpečné. S majiteli o tom budou jednat.  V domě, u kterého se zřítila štítová zeď, už  majitel požadavky statika a úřadníků splnil. „Já si myslím, že jsme v rámci opatření udělali možná i víc, než jsme v tu chvíli byli nuceni dělat, ale udělali jsme je, abychom předešli všem rizikům, které u těchto starších domů hrozí,“ řekl spolumajitel domu Viliam Vidovič. Kromě kontrol domů si město zadalo i seismický průzkum. Má dát odpověď na to, zda domy v této ulici trpí otřesy z městské dopravy. Výsledky měření mají být známé v příštím týdnu.