Lidé mohou získat 60 tisíc na ekologický kotel

Ostrava - Do Moravskoslezského kraje se vrací podporova topení uhlím. Kraj ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí od února nabídne majitelům rodinných domů až 60 tisíc na nový kotel s nízkými emisemi prachu. Hejtmanství si od programu slibuje zlepšení kvality ovzduší v kraji. Ostravští ekologové program vítají.

Nejdříve obliba naftových kotlů, pak dotace na přímotopy, pak plyn a teď uhlí. Dotace na vytápění rodinných domů se vrací k regionálnímu palivu. Lokální topeniště podle hejtmanství vypustí ročně zhruba dva a půl tisíce tun prachu. Moderní kotle by měly tato čísla zásadně snížit. „Klasický prohřívací kotel, který používá černé uhlí, produkuje asi 100 kilogramůprachu ročně u průměrného rodinného domku. Kotle automatické, které mají emisní třídu tři a výše, produkují maximálně 15 kilogramů,“ tvrdí náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Obvykle kritičtí ostravští ekologové se nyní řadí mezi obhájce programu. Sice připouštějí, že je uhlí méně ekologické palivo než plyn či elektřina, dotace ale chválí. „Žijeme v realitě. Tady je spousta lidí, které nepřesvědčíte, aby přešli na plyn nebo elektřinu, protože žijí z jednoho důchodu a nemají na to,“ myslí si Jan Kozina ze sdružení Čisté nebe. Podle odhadu topí uhlím v Moravskoslezském kraji zhruba 30 tisíc domácností. Každá z nich má nyní šanci na dotaci 60 tisíc korun na moderní kotel. Dalších zhruba 20 tisíc budou muset majitelé zaplatit ze svého. Kraj a ministerstvo životního prostředí daly dohromady 20 milionů korun na dotace. Podporu tak zatím dostane minimálně 330 domů. „My tuhletu výzvu vnímáme jako pilotní projekt. Chceme zjistit, zdali bude o dotace zájem a když bude zájem velký, tak jsme připraveni v této spolupráci pokračovat a ty prostředky časem až zdesetinásobit,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Čistotu ovzduší během této zimy dotace ještě neovlivní. Kraj předpokládá, že příjem žádostí spustí od 1. února a jejich schválení ještě několik týdnů potrvá.