Ostravané uvidí hvězdy i přes smog

Ostrava - Ostravskou hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy čeká zásadní změna. Za 150 milionů korun z evropských fondů se promění v interaktivní centrum pro poznávání vesmíru. Stávající areál se například rozšíří o digitální planetárium nebo novou halu s modely kosmických sond.

Centrem nové hvězdárny a planetária v Ostravě zůstane původní hlavní sál. Dosavadní projekce se ale rozšíří o digitální. Lidé se tak ocitnou přímo ve v centru vesmíru a prolétnou se kolem planet Sluneční soustavy a dalších vesmírných objektů. „Takže místo půl hodinky, kterou tady návštěvníci byli zvyklí strávit na pořadu v planetáriu, tady stráví minimálně čtyři hodiny,“ říká vedoucí hvězdárny Tomáš Gráf. Další novinkou bude vstupní hala, ve které budou viset modely kosmických sond. Lidé se tak dostanou do prostoru, ve kterém si uvědomí jak velikost vesmíru, tak místo postavení planety Země. Prostory, které zatím ležely ladem, čeká proměna v galerii interaktivních pokusů. Návštěvníci si budou hrát s vystavenými exponáty a tím lépe pochopí přírodní zákony.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

 

„V oddělení seismologie budou moci sami způsobit zemětřesení, které bude registrováno před jejich očima,“ uvádí Tomáš Gráf příklad. Hvězdárna se dočká i nových dalekohledů. Hvězdy a úkazy na obloze budou vidět, i když bude v Ostravě smog. Až do 30.června poběží provoz hvězdárny jako doposud, potom bude celý areál uzavřen a znovu se sem návštěvníci vrátí na sklonku roku 2013. Kromě rekonstrukce hvězdárny a planetária už rozjíždí jeho majitel Vysoká škola báňská - Technická univerzita další projekt. Pokud sežene ještě 100 milionů korun, začne letos stavět takzvané Experimentárium. Úplně nová budova by patřila výlučně interaktivním exponátům.