Ostrava má nové komunitní centrum pro děti a mládež

Ostrava - Po šesti měsících se v Ostravě-Hrušově znovu otevřelo nízkoprahové centrum pro děti a mládež. občanské sdružení Vzájemné soužití se tak snaží organizovat volný čas především romským dětem. Chce je ochránit před drogami nebo kriminalitou.

Tři měsíce připravovalo občanské sdružení Vzájemné soužití nové komunitní centrum v Hrušově. Šedesátka dětí, která jej každodenně navštěvovala, se tak konečně dočkala svých kroužků – malování, fotbalu nebo asi nejpopulárnějších tanečních. O program dětí se tady starají tři vedoucí a i s jejich pomocí vznikla v centru dokonce kapela, která hraje tradiční romskou hudbu. „Pracuji s nimi osm let, ovládají už veškeré hudební nástroje a vystupují i na veřejnosti. Teď jsme byli v Praze, v Národním divadle,“ říká sociální pracovník komunitního centra v Hrušově Zdeněk Tišer. „Máme tady klubovnu, kde bude zřízen kadeřnický kroužek, počítačovou učebnu, místo pro doučování, videoprojekci, stolní hry, tenis a doučování vaření,“ prozradila vedoucí centra Renata Gažiová.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Komunitní centrum v Hrušově je nejstarší, které občanské sdružení Vzájemné soužití provozuje a loni oslavilo desetileté výročí. Muselo se ale přestěhovat z budovy bývalé školy do jiné části čtvrti, kde žijí nejen Romové. „Doufám, že tady budou chodit děti všech barev pleti. Doufám, že to jenom pomůže, aby se tady zlepšilo to soužití,“ přeje si Kumar Vishwanathan z OS Vzájemné soužití. Komunitní centrum nebude ale sloužit jen dětem. Pro dospělé jsou připraveni sociální pracovníci, kteří jim pomůžou například s právními problémy.