Domácnosti jsou největšími producenty prachu

Jižní Morava - Vytápění domácností je hlavním zdrojem znečištění ovzduší prachem i zdraví nebezpečnými polyaromatickými uhlovodíky. Přitom většina lidí na území jižní a východní Moravy má díky masivní plynofikaci přístup k ekologickému vytápění zemním plynem. Právě nyní ale lidé kvůli rostoucím cenám energií stále častěji sahají pří topení po levnějších – nekvalitních druzích paliva.

Dým z domácích kotlů předčí v zamořování ovzduší i průmysl a dopravu. Přestože se topí jen několik měsíců v roce, takzvané malé zdroje mohou v celoročním průměru za více než 30% prachového znečištění.

Znečišťovatelé prachem
Znečišťovatelé prachem

Podle dat z hydrometeorologického ústavu jde nárůst znečištění ruku v ruce se zdražováním energií. „V případě prachu je u malých zdrojů nárůst od roku 2001, kdy poprvé došlo k významnějšímu zdražení plynu,“ řekl Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu. 

Spalování nekvalitních materiálů je především problémem vesnic, kde každý dům má vlastní kotel. Zjistit, co se lidem line z komínů, není podle starostů jednoduché. Se stížnostmi na zápach se přitom setkávají pravidelně. „Není to příjemné, zvoníte na lidi, boucháte a snažíte se je přesvědčit o škodlivosti toho, čím topí, oni tvrdí, že je to v pořádku,“ posteskl si starosta Sokolnic Jiří Životský (TOP 09). 

Vyhlášky, které spalování nekvalitních materiálů zakazují, jsou přitom bezzubé. Například v Ořechově U Brna ji mají už tři roky, zatím ji ale proti nikomu nepoužili. „Abych pravdu řekl, zatím jsme nikoho nepokutovali. Nemáme přístup do domu a nemůžeme se v daný okamžik podívat, čím topí,“ vysvětlil problémy, se kterými se potýká, starosta obce Josef Brabenec (ODS).

Video Robert Skeřil z ČHMÚ o lokálních znečišťovatelích
video

Robert Skeřil z ČHMÚ o lokálních znečišťovatelích

Plynofikace v Česku je na špičkové úrovni

S 90 procenty plynofikovaného území je Česká republika raritou, jenže téměř čtvrtina přípojek pro ekologické vytápění plynem zůstává nevyužitá. Na jižní a výchovní Moravě je tento poměr sice o něco nižší, přesto jsou spících přípojek desetitisíce. „Na území Jihomoravského kraje je u našich distribučních společností 31 tisíc nevyužívaných přípojek z celkem asi 235 tisíc,“ upřesnil mluvčí distribučních společností RWE Ondřej Pospíšil. 

Nekvalitní paliva v domácích kotlích by se brzy nemusela vyplatit ani státu. Pokud se do konce letošního roku nesníží obsah karcinogenního benzo(a)pyrenu v atmosféře pod jeden nanogram na metr krychlový, hrozí republice za znečišťování atmosféry od Evropské unie vysoké pokuty. 

Celou reportáž o stavu znečištění jižní Moravy prachem uvidíte v sobotním pořadu Týden v regionech.