Děkujeme, říkali ironicky umělci brněnským politikům

Brno - Ironické „díky“ přišly v sobotu večer před budovu Mahenova divadla, kde se konal Reprezentační ples města Brna, říct zhruba dvě stovky lidí. Brněnští politici museli při vstupu projít davem, který všem „děkoval“ a tleskal za přístup města ke kultuře a ke způsobu vedení Národního divadla Brno. Lidé účastníkům plesu symbolicky nabízeli také chleba se solí, s česnekem nebo máslem.

„Shromáždili jsme se proto, že jsme chtěli poděkovat představitelům města a divadla za to, co všechno udělali minulý rok dobrého pro kulturu v Brně,“ řekl se zjevnou ironií spoluorganizátor protestu Matěj Hollan. Demonstranti podle něj přišli poděkovat třeba za to, že městská část Brno-střed nezbourala celou památkově chráněnou Kamennou kolonii, ale „jen“ jeden dům nebo za to, že zastupitelé nerozhodli o zavření celého Domu umění, ale jen Domu pánů z Kunštátu.

„Chceme upozornit na to, že problémy ohledně škrtů v kultuře, které se objevily minulý podzim, stále nejsou vyřešeny. Problémy jsou dlouhodobé,“ doplnil Martin Bernátek za iniciativu Brno kulturní. Poukázal na to, že hospodaření Národního divadla Brno přezkoumávají auditoři a kvůli trestnímu oznámení se jím zabývá i policie.

Video Pořadatelé a účastníci o demonstraci
video

Pořadatelé a účastníci o demonstraci

Špalírem účastníků za bouřlivého potlesku prošel primátor Roman Onderka (ČSSD). Nabízený chleba ochutnal, ale do debaty s protestujícími se nepustil. „Nejsem si jistý, jestli ti lidé, kteří happening svolávali, vědí přesně, o čem Ples v opeře je. Je to jedna z mála akcí v Brně, která nestojí město ani korunu, hradí ji pouze sponzoři,“ řekl primátor. Stejně jako on chleba ochutnal také jeho náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Budovu střežila městská policie i bezpečnostní služba, ale akce proběhla poklidně. Demonstranti nebránili příchozím ve vstupu do divadla, ale svůj „vděk“ dávali najevo hlasitým potleskem a transparenty s hesly Děkujeme nebo Vládcům Krna z lásky.

Video NO COMMENT: Demonstrace před Plesem v opeře
video

NO COMMENT: Demonstrace před Plesem v opeře

Ples nestojí divadlo ani korunu, ohradil se ředitel ND Brno Dvořák

„Brněnský ples v opeře je hrazen výhradně ze vstupného a ze sponzorských příspěvků. Národní divadlo Brno v souladu s přístupem svého zřizovatele se na této akci finačně nepodílí,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel divadla Daniel Dvořák. Dodal, že ples je charitativní a výtěžek aukce v minulých letech putoval do brněnského Klokánku nebo do chráněného bydlení Občanského sdružení Práh. Letos se vybíralo pro brněnský Ústav sociálně péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka. Dražba ústavu vynesla jeden milion korun, tedy o třetinu více než v uplynulých ročnících.

Mahenovo divadlo je dějištěm reprezentačního plesu města Brna potřetí. Díky speciálně vyrobenému parketu, který překrývá hlediště a spojuje ho s jevištěm, se divadelní sál změnil v unikátní prostor obklopený lóžemi. Inspirace pro uspořádání plesu v historické divadelní budově s působivou výzdobou přišla do Brna z Vídně, kde je ples v opeře vrcholem společenské sezony.


Skutečné díky veřejnosti vyjádřili umělci v katedrále na Petrově

Umělci z Janáčkova divadla uvedli v sobotu v podvečer jako poděkování veřejnosti za podporu v době, kdy bojovali proti škrtům v kultuře, Mozartovo Rekviem. Koncert se konal od 17. hodin v katedrále na Petrově, divadelníci vystoupili bez nároku na honorář. Do katedrály se dostalo přibližně tisíc lidí. „Bylo úplně plno, někteří zájemci se bohužel ani nedostali dovnitř,“ uvedla za pořadatele pěvkyně Jitka Zerhauová.

Jejich šéf, ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák, obvinil účinkující ze zneužití majetku divadla. „Pro tento svůj soukromý účel si půjčili nástroje Národního divadla Brno, aniž by si je pronajali nebo to nějak smluvně ošetřili. To tedy znamená, že zneužili majetek divadla,“ řekl s tím, že pokud chtějí umělci kritizovat jiné, měli by mít sami čisté svědomí.

Část účastníků koncertu pak přešla k divadlu na happening, jímž chtěli aktivisté zdůraznit své trvající výhrady ke kulturní politice města i k vedení Národního divadla Brno.

Brno snížilo kulturním institucím příspěvky až o dvacet procent

Magistrát loni překvapil divadla a další kulturní instituce plánem na dvacetiprocentní úspory. Proti kroku města se okamžitě zvedla vlna odporu, nejsilněji proti škrtům protestovali zaměstnanci divadel. Právě jich se proto šetření v letošním roce nedotklo tak radikálně. Naopak méně peněz má první negativní důsledky na chod městských organizací - některé začaly propouštět, jiné omezují svůj provoz a služby. Brněnská ZOO například po několika letech přestane provozovat občerstvení.

Kdo bude v příštím roce šetřit méně?

  • Národní divadlo Brno - 5 procent
  • Městské divadlo Brno - 5 procent
  • Centrum experimentálnho divadla Brno (HaDivadlo, Husa na provázku, Divadlo U stolu) - 5 procent
  • Filharmonie Brno - 10 procent

Kdo bude muset ušetřit 20 procent?

  • Divadlo Radost
  • Knihovna Jiřího Mahena
  • Muzeum města Brna
  • Dům umění města Brna
  • Hvězdárna a planetárium Brno
  • ZOO města Brna

….a řada dalších sociálních i školských zařízení a jiných příspěvkových organizací


Národní divadlo Brno zpočátku kvůli hrozbě dvacetiprocentních úspor uvažovalo také o pozastavení nebo omezení činnosti operního souboru, proti čemuž protestovalo mnoho Brňanů. Tento návrh byl proto nakonec zamítnut.

Video NO COMMENT: Protest proti omezení opery
video

NO COMMENT: Protest proti omezení opery