Privatizace bytů ve Znojmě bude levnější

Znojmo - Dalším podnětem k diskusi, zda dokáže město hospodařit s veřejnými prostředky stejně šetrně jako soukromá osoba se svými, přispělo Znojmo. Už v loňském roce vyhlásilo záměr postupně prodat veškerý bytový fond. Advokátní společnost najatá městem vybrala firmu, která měla celou transakci uskutečnit za 80 milionů korun. Teď město zjistilo, že za privatizaci bytového fondu může zaplatit pouhou čtvrtinu.

Znojmo chce do roku 2018 prodat více než polovinu svých bytů. Těch má dnes kolem čtyř tisíc. Vybraná firma by měla zajistit všechno od odhadu jejich ceny po přepis v katastru. Dva tisíce bytů by přibližně za 40 procent jejich kupní ceny měli získat současní nájemníci.

Podle materiálu, který loni měla probírat rada, nakonec ho ale ještě předtím stáhla z programu, mělo Znojmo vybrané firmě zaplatit až 80 milionů. Nové vedení města teď přišlo s novým návrhem - a předpokládaná cena je překvapivě pouze čtvrtinová oproti té, se kterou Znojmo kalkulovalo v době, kdy čele města stál Zbyšek Kaššai (ČSSD).

Jak se vypočítá cena bytu

Základem pro výpočet kupní ceny je odhadní cena bytu vynásobená koeficienty zohledňujícími několik faktorů - kvalitu bytu, obsazenost, počet bytů v domě a investici do domů a bytů ze strany vlastníka v posledních pěti letech. 


„Zatím jsme provedli první kolo výběru, takže zatím hovoříme jen o tom, jak se nám jeví tyto nabídky. Každopádně si myslím, že můžeme ušetřit až několik milionů korun,“ řekl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Podle našich informací teď nejnižší nabídka nedosahuje ani 20 milionů korun. Nabízí se tak otázka, kde město k částce 80 milionů korun vlastně přišlo. „Kde vznika taková disproporce, je asi nemožné zjistit. Ale je dobře, že nové vedení města přezkoumává dříve uzavřené smlouvy a hledá levnější a efektivnější způsoby, jak hospodařit s veřejnými penězi,“ uvedl finanční analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

„Těch 80 milionů byl absolutní strop. Koalice se pak dohodla, že by to nemělo stát více než 40 až 50 milionů,“ hájil se Kaššai.

Tomáš Menčík, finanční analytik společnosti Cyrrus:
„Při prodeji bytu je třeba zaplatit za právní služby, tedy sepsání smlouvy, výpisy z katastru či úschovu peněz, a dále za zápis do katastru nemovitostí. Cena těchto služeb nepřesáhne u běžné právní kanceláře 10 tisíc korun. Tato varianta by u dvou tisíc bytů s průměrnou cenou 1,2 milionu korun vyšla na 20 milionů korun. Prodej bytového fondu o dvou tisících bytech je natolik velkou transakcí, že by mělo být vyhlášeno výběrové řízení na zajištění všech služeb spojených s prodejem. Předpokládám, že v konkurenci několika právních či realitních kanceláří by se cena neměla výrazně odlišit od 20 milionů korun, spíše by měla být nižší.“


Prodej městských bytů se zřejmě protáhne

S prodejem bytů chce Znojmo začít co nejdříve. Nové řízení ale někdo napadl u antimonopolního úřadu. Kdo a proč, to úřad nesmí prozradit, a neví to ani vedeni města. Každopádně je jasné, že až do konce prošetřování radnice žádné výběrové řízení nebude moci uzavřít. Prodej bytů se tak může o něco protáhnout.

„Budeme jednat s úřadem pro hospodářskou soutěž, aby nám k tomu poskytl vyjádření co nejdříve. Nic ale není tak dramatické, nerad bych teď strašil naše nájemníky,“ zůstává optimistický Gabrhel.

Předražené náklady na prodej bytů byly podle všeho jedním z důvodů, proč loni v srpnu odstoupil z funkce tehdejší starosta Zbyšek Kaššai. Právě on měl materiál radě předložit.