Legendární pistole CZ 75 se vrací v limitované sérii

Uherský Brod - Legenda českých palných zbraní je na scéně už čtvrté desetiletí. Teď se vrací v raritním provedení - v sérii pouhých 525 kusů, určených pro šest světových kontinentů. Pistole CZ 75 z České Zbrojovky v Uherském Brodě přitom doma dlouho jen paběrkovala, ačkoliv kvalitou na dlouhá léta předběhla svou dobu. Komunistický režim se ale nepostaral o patentovou ochranu pistole, a navíc preferoval sovětské zbraně.

Když zbraň v roce 1975 Zbrojovka předvedla na světovém veletrhu ve Španělsku, zbrojaři zkoprněli a pistoli rovnou nazvali Bombou z Madridu. Čtyři desetiletí staré plány Františka Kouckého odhalují proč. Žádná jiná zbraň tak dobře neseděla v ruce, navíc měla poloviční odpor spouště než konkurence. V dnešní době trojrozměrné návrhy dokončují počítače, v 70. letech musel konstruktér vše zvládnout jen tužkou a tuží. „Musel mít vynikající představivost, aby věděl, co v kterém řezu nakreslit a co ne,“ popsal technický ředitel závodu Česká Zbrojovka Uherský Brod Radek Hauerland. 

Za sedmatřicet let v Uherském Brodě vyrobili milion a sto tisíc kusů legendární CZ 75. Dnes už má pistole na 150 variant a střílí se s ní v 85 zemích světa. „Je to zvláštní, že v tehdejším socialistickém bloku se vyráběla pistole v imperialistické ráži 9 krát 19,“ zhodnotil Josef Turek z Vojenského historického ústavu. 

Pistole CZ 75 ohromila při svém představení celý zbrojařský svět
Pistole CZ 75 ohromila při svém představení celý zbrojařský svět

Doma přitom pistole neměla lehký život. Armáda musela držet linii Varšavské smlouvy a preferovala sovětské pistole. A co hůř – komunisté výjimečný výrobek nedokázali ochránit patentem. Vydaný patent platil jen v Československu. Kdo tedy zbraň vyvezl kamkoliv za hranice, mohl ji beztrestně kopírovat. „V dnešní době zbraň kopíruje 12 světových firem,“ uvedl Hauerland. Zatímco česká policie začala pětasedmdesátku používat až v roce 2001 a armáda ještě o 5 let později, ve světě už dávno předtím vyhrávala jeden tendr za druhým. Dohromady na šesti kontinentech. 

Legendární pistole má letos i památeční variantu – speciální CZ 75 vyrobená k pětasedmdesátinám uherskobrodské zbrojovky. Rarita pro nejvěrnější zákazníky a vábnička pro sběratele. Vzniklo pouhých šest sérií po 75 kusech, podle počtu kontinentů, kde zbraň slouží.