Řidiči se na líh z ostřikovačů nevymluví

Brno - Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů může ovlivnit výsledek dechové zkoušky na alkohol. Po ostřikování skel může řidič sedící v kabině vozu nadýchat až 0,7 promile alkoholu. Zjistili to lékaři, kteří se zabývali výzkumem ovlivnění alkoholu v dechu po použití ostřikovačů. Dobrá zpráva to ale pro řidiče, kteří by se chtěli na tuto skutečnost vymlouvat, není. Po několika nadechnutích mimo vůz alkohol z dechu zcela zmizí. 

„Většina náplní do ostřikovačů obsahuje ethylalkohol, ten se ventilací dostane do kabiny a dýcháním do plic řidiče,“ popsal proces přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt, který se spolu s policisty na výzkumu podílel. Pokud policista při kontrole podá měřící přístroj do kabiny řidiči, který v předešlých čtyřech minutách ostřikoval okna, ukáže se pozitivní výsledek ve 100 procentech případů. „Přišli jsme na to náhodou a došli jsme k výsledkům, které jsou dosti hrůzné,“ poukázal Hirt na vysoké falešné naměřené hodnoty. Alkohol v dechu se může u řidiče prokázat až 13 minut po ostřikování.

Redaktor ČT Petr Albrecht zvolil několik produktů a otestoval, kolik promile po nich můžete nadýchat. Které produkty jsou bezproblémové? Kdy možná budete muset policistům vysvětlovat, že jste nepili alkohol, přestože jste nadýchali? Více podrobností nabídne sobotní pořad Týden v regionech vysílaný na ČT1 ve 12:00.


Video Redaktor ČT Petr Albrecht otestoval, kolik můžete po některých výrobcích nadýchat
video

Redaktor ČT Petr Albrecht otestoval, kolik můžete po některých výrobcích nadýchat

Pro policisty je nyní proto důležité dodržovat metodický pokyn při kontrolách. Ten ukládá řidičům před zkouškou na alkohol vystoupit z auta. V tomto případě se člověk nadýchá čistého vzduchu a falešný výsledek na alkohol se neukáže. „Už víme, jak to uchopit, když se s touto situací setkáme. Také jsme se přesvědčili o tom, že naše metodické pokyny jsou správné,“ uvedl vedoucí odboru dopravní služby policie ČR ve Zlíně Štěpán Zachara.

Policisté mají dechovou zkoušku provést opakovaně. Pokud řidič uvede, že ostřikoval okna, policista by ho měl vyzvat k vystoupení z auta, prodýchání a opakování zkoušky po deseti minutách. „V tomto případě už bude hodnota negativní,“ řekl Hirt. Tímto postupem chce policie také zamezit zbytečným diskusím s řidiči.

Video Přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt
video

Přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt

Přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt

Kapalina do ostřikovačů ovlivní dechovou zkoušku