Za futuristický design traktoru získal student prestižní ocenění

Zlín - Odlišný přístup tvarování kabiny, blatníků, kol nebo světelných prvků. Návrh traktoru, který David Polášek vytvořil v rámci diplomové práce na Univerzitě Tomáše Bati, zaujal i v zahraničí. Designér získal hlavní cenu v prestižní soutěži Red Dot Design Award. To patří mezi největší světové soutěže v oblasti produktového designu.

„Respektuji všechny podstatné aspekty správné funkce a ergonomie víceúčelového stroje, ale zároveň využívám aerodynamické plochy, které zdůrazňují, že se jedná o pohyblivý objekt. Zdůrazňuji především funkci a stabilitu podvozkové části s koly - nejpodstatnější části stroje,“ uvedl Polášek.

„Navrhl design traktoru, který představuje přechod mezi současnými typy zemědělské techniky a typy s autonomním řízením, které se budou prosazovat v budoucnosti,“ řekl pro ČTK vedoucí diplomové práce Pavel Škarka z ateliéru průmyslového designu na fakultě multimediálních komunikací.

  • Futuristický návrh traktoru Davida Poláška
    Futuristický návrh traktoru Davida Poláška zdroj: David Polášek
  • Futuristický návrh traktoru Davida Poláška
    Futuristický návrh traktoru Davida Poláška zdroj: David Polášek

Polášek s univerzitou spolupracuje na vytvoření průmyslového vzoru traktoru

„Až bude dokončen, budeme se snažit kontaktovat výrobce, zda by měli zájem o vytvoření konceptu nebo modelu,“ popsal další kroky designér.

Soutěž Red Dot Design Award vznikla v roce 1955 v Německu, v roce 2005 byla rozšířena o cenu Design Concept, která oceňuje designové koncepční návrhy a je každoročně vyhlašována v Singapuru. V této kategorii Polášek uspěl v konkurenci dalších více než 3500 soutěžících ze 49 zemí.

Video Mimořádný úspěch českého designu
video

Mimořádný úspěch českého designu

Mimořádný úspěch českého designu

Čerstvý absolvent zlínské Univerzity Tomáše Bati David Polášek vyhrál soutěž Red Dot, nejvýznamnější klání v produktovém designu. Jeho návrh? Traktor budoucnosti.

Autor návrhu David Polášek