Kapela Quattro Formaggi odstartovala půlroční jazzový maraton

Brno - Jazz, jak ho možná neznáte - o boření konvencí na české jazzové hudební scéně se snaží pražské kvarteto Quattro Formaggi. Jejich koncert zaplnil a nadchl Starou Pekárnu v Brně. Jejich vystoupení zahájilo šňůru koncertů, které jsou součástí mezinárodního hudebního festivalu JAZZ Jaro 2012. Hudební klub nabídne do konce května patnáct koncertů.

„Hrajeme fusion jazz a, jak z názvu vyplývá, snažíme se o fúzi stylů. Přibližuje se posluchačům tím, že vzniká na základě populární hudby, takže tam jsou prvky houseové, rockové, funkové. Využíváme i různých prvků harmonických pochodů a gospelu,“ vysvětlil muzikant Michael Krásný. Momentální inspirace a nálada hudebníků se často prolíná do skladeb, Quattro Formaggi totiž na koncertech improvizují.

„Tato kapela je velkou nadějí českého jazzu. Hrají jazz tak, že se lidem líbí. Reakce publika na jejich koncert to ukázala,“ popsal organizátor festivalu JAZZ Jaro 2012 Jiří Švéda.

Quattro Formaggi jsou pražské hudební seskupení spojující různé hudební styly: funky, rock, gospel a latinsko-americké rytmy. Pod vedením basisty Michaela Krásného se kapela inspiruje rytmickými i melodickými prvky world music a snaží se o nové pojetí moderního jazzu, které má bořit konvenční představy o jazzové hudbě jako takové. Quattro Formaggi se prezentují jako kvartet, kromě Krásného v kapele působí také Marek Prokop (soprán saxofon, alt saxofon, tenor saxofon), Jan Bálek (klávesy) a Dušan Černak (bicí).

Zvítězili v prestižních mezinárodních soutěžích JUNIORJAZZ, pořádané Českou jazzovou společností, THE SOUND OF EUROPE, pořádané organizací EuroGlobe, a jsou také výherci soutěže o Cenu Metropolitní univerzity Praha, pořádané organizací Mladí Ladí Jazz.


Video NO COMMENT: Koncert Quattro Formaggi
video

NO COMMENT: Koncert Quattro Formaggi

Organizátoři chtějí několikaměsíčním festivalem alespoň částečně kompenzovat to, že v Brně neexistuje stálá jazzová scéna. „Letošní ročník Jazz Jaro jsme pojali hodně kosmopolitně – postupně představíme hudebníky z Norska, Polska, Slovenska, USA, Itálie, Francie, Rakouska a Maďarska,“ řekl Švéda.

V klubu vystoupí například také norský freejazový trumpetista Didrik Ingvaldsen, polský jazzový pianista Pawel Kaczmarczyk se svým bandem či česko-slovenská soul-jazzová formace Putch Bender. Řadu koncertů završí 15. května koncert budapešťského kvarteta Erika Kertesz & Avenue.

Koncerty organizátoři rozdělili do dvou kategorií - modern jazzové a vocal jazzové. Permanentky je možné zakoupit i pouze na jednu z kategorií.