Okresní soud v Ostravě začal řešit kauzu prodeje padělaných obrazů

Ostrava - Padělané obrazy slavných českých malířů za několik milionů korun dostaly před Okresní soud v Ostravě obchodníka s uměním. Lidem, kterým údajně prodával originální obrazy, visí doma zřejmě falzifikát. Podvedených lidí mohou být desítky.

Leonard Adamec - prodejem falešných obrazů významných malířů zřejmě podvedl desítky lidí. „V této chvíli můžu říct, že to víceméně nechápu. Myslím si, že snad všechna fakta vyjdou najevo a že se to vysvětlí,“ vyjádřil se obviněný. Jan Zrzavý, Josef Šíma a Otakar Kubín. Díla těchto malířů měl prodávat jako originály Leonard Adamec nejčastěji. „Jednalo se o falza a padělky s celkovou škodou 16 milionů korun,“ uvedl státní zástupce Dušan Táborský. Své klienty hledal obchodník hlavně mezi významnými průmyslníky v Moravskoslezském kraji. „Udělal si klientelu, které prodával opravdu kvalitní věci, které byly všeobecně známé a zneužil toho postavení, že mu ti lidé uvěřili,“ potvrdil třeba generální ředitel Vítkovice, a.s. Jan Světlík.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Důkazy pro další vyšetřování zajišťovali policisté během domovní prohlídky přímo u obchodníka s uměleckými předměty v Šenově u Ostravy. „Zajistili jsme spoustu usvědčujících důkazů. Myslím si, že ten počet poškozených podstatně naroste,“ řekl státní zástupce Dušan Táborský. O tom, zda obviněný skončí ve vazbě, dnes rozhodoval ostravský soud déle než tři hodiny. „Rozhodnutím soudkyně zdejšího soudu byl obviněný ponechán na svobodě za současného přijetí písemného slibu,“ prozradil mluvčí okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam. Obchodníka s falzy v nejbližších dnech čekají další výslechy na policii.