Kvůli odtržení místních částí roste ve Valašském Meziříčí napětí

Valašské Meziříčí - Ve Valašském Meziříčí roste napětí mezi radnicí a zástupci dvou místních částí, které plánují osamostatnění. Důvodem je záměr radních vložit rozsáhlé lesní pozemky v Krhové a Poličné do jedné z městských společností. Hodnota pozemků je 130 milionů korun. Odpůrcům vadí načasování přesunu majetku. Má k němu dojít ještě před referendem o odtržení obou místních částí.

Rozvodové stání bude na konci března nebo v půli dubna, přesto si Valašské Meziříčí vjelo s Krhovou do vlasů už teď. Starosta versus zastánci odtržení. Jde o hodně –161 hektarůlesa plus další pozemky a stavby. Emoce šponuje návrh radnice vložit lesní pozemky v katastru Krhové do městské společnosti ST servis, která provozuje například i krytý bazén. Podle Krhovanů naschvál, podle starosty běžná, účetní operace. „Město si chce převést majetek na sebe tak, aby při případném kladném referendu v podstatě obec nedostala nic,“ tvrdí zmocněnec přípravného výboru za odtržení Zdeněk Adamec.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Konflikt se rychle radikalizuje. Krhovští si už stěžovali na velkou radnici na ministerstvu vnitra, naopak starosta je zase pod palbou anonymních výhružek. Zítra zastupitelé rozhodnou o termínu referend. Pak začne přesvědčovací kampaň před hlasováním. V něm půjde o hodně. Město může odtržením pozbýt prestiž a bezmála čtyři tisícovky obyvatel. Krhová s Poličnou zase nechtějí zůstávat bez majetku, v tom případě by totiž bylo odtržení Pyrrhovým vítězstvím.