Bochořské letiště evropskou dotaci nedostane

Olomouc - Další rána do vazu. Evropská unie nepošle klíčovou dotaci bochořskému letišti – 450 milionů korun. Letos tak bude muset hospodařit s pouhými 25 miliony. Přesto zástupci regionu věří, že zánik letišti kvůli ztrátě dotací nehrozí. Ministerstvo obrany, které stále zvažuje, zda odsud odsune vrtulníkovou základnu, má o něm definitivně rozhodnut do poloviny letošního roku.

Evropští úředníci do Přerova vzkázali. Peníze bochořskému letišti nepošleme. Projekt civilního letiště prý není v tomto regionu efektivní. Výstavba nového terminálu a pojízdných zavazadlových ploch. Obě tyto akce měly být na přerovském letišti letošními prioritami. Protože ale podpora z evropských fondů nedorazí – nezbude, než jen rekonstruovat stávající prostory. V současnosti na přerovském letišti pracuje necelá tisícovka vojenských zaměstnanců. Zda si budou muset práci hledat jinde, by mělo být jisté do poloviny letošního roku.

Video Reportáž Lenky Kratochvílové
video

Reportáž Lenky Kratochvílové

 

Před přerovským letištěm dali evropští úředníci přednost opravám silnic a budování nových cyklostezek. Na jejich rekonstrukci v Olomouckém a Zlínském kraji převedli celou částku 450 milionů korun. Nového asfaltového koberce se tak v příštím roce zřejmě konečně dočká i cesta ze Šternberka do Uničova.