O budoucnosti kina Scala akademici s radními stále ještě jednají

Brno - Masarykova univerzita, která projevila zájem o správu uzavřeného kina Scala v centru Brna, zatím provozovat prostory nebude. Do března totiž bude zpracovávat strategii a analyzovat využití prostor. Do té doby tak žádnou smlouvu s Brnem neuzavře. Jisté je jen to, že jednání probíhají a zájem univerzity pronajmout si dvaaosmdesát let staré kino stále trvá. Než se univerzita rozhodne, nebude město Scalu zatím nikomu jinému k pronájmu nabízet.

„Zatím se sešel kvestor univerzity s vedením města a ujasnili si ochotu obou stran o pronájmu kina jednat. Do března ale zatím žádná definitivní smlouva uzavřena nebude,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Její slova potvrdil i náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD). Město podle jeho slov chápe, že univerzita potřebuje delší dobu na rozmyšlenou. „Rozhodně na její představitele nebudeme tlačit, aby se rozhodli okamžitě a cítili se tak zahnáni do kouta,“ uvedl Pospíšil. Představa města je přitom jasná. „Budoucí nájemce by měl zachovat veřejnou produkci kina,“ dodal Pospíšil. Po dobu smlouvy, která by mohla být uzavřená na dobu určitou – například na 10 až 15 let, však nájemce nemůže od města žádat peníze na provoz objektu.  

Video Náměstek primátora Oliver Pospíšil
video

Náměstek primátora Oliver Pospíšil

Pracovníci Ústavu filmu a audiovizuální kultury, kteří celou debatu o budoucnosti kina Scala vyvolali, už připravují budoucí dramaturgii kina. Kino si prohlédli a zjistili, v jaké je kondici. A podle závěrů prohlídky sice není v nejlepším stavu, ale je provozuschopné. Jejich vizí je přiblížit jeho dramaturgii kinu Aero v Praze. „Tedy ani filmový klub, ani příliš komerční kino,“ vysvětlil vedoucí ústavu Jiří Voráč.

Jiří Voráč je spolu s dalšími lidmi autorem otevřeného dopisu „Dejte Scale šanci“, jenž na konci listopadu poslali brněnským radním. Radní totiž loni na podzim rozhodli o uzavření kina z finančních důvodů. Jako důvody uvádí, že mělo kino nízkou návštěvnost a město nemělo deset milionů na jeho případnou digitalizaci. Prostory se rozhodli nabídnout zájemcům k pronájmu.

Akademici však v dopise označili tento krok za špatný. Důvodem nízké návštěvnosti byla podle nich špatná dramaturgie kina z pera Turistického a informačního centra města Brna. Navíc by podle nich digitalizace stála pouze pět milionů. To radní odmítli a navrhli Masarykově univerzitě, ať kino provozuje sama. Vyšli jí přitom vstříc a nabídli univerzitě pronájem prostor za symbolickou korunu ročně.

Kino zahájilo svůj provoz 28. prosince 1929 pod názvem Bio Dopz (zkratka Družstva obchodních a průmyslových zaměstnanců) a původně mělo 800 sedadel. Roku 1931 se počet sedadel navýšil na 1012 a název byl změněn na Bio Scala. Po skončení okupace získalo kino další nový název – Moskva. Po dvojí rekonstrukci spolu s moderním vybavením byl počet sedadel snížen na 478. V 80. letech bylo kino Moskva prémiovým kinem a řadilo se mezi nejmodernější v Brně. Kino se dočkalo ozvučení ve formátu Dolby Stereo SR. Po roce 1989 bylo přejmenováno na Kino Scala. Provoz kina začal být po otevření multikin ztrátový, a tak kino 22. prosince 2011 dopoledním promítáním pro školy ukončilo provoz coby městské kino. Nyní se hledá nový provozovatel.


Univerzita se začala nabídkou vážně zabývat a avizovala již předem, že by mohla prostory využívat k provozování společenských akcí, promítání, ale také jako studijní prostory pro Univerzitu třetího věku.