Slezské divadlo propouští své umělce

Opava - Slezské divadlo v Opavě bude propouštět. Bez práce se tak ocitne téměř dvacítka umělců a dalších zaměstnanců. Vedení divadla se tímto krokem snaží vyrovnat s finančními problémy.

Operní sólisté, tanečníci, členové orchestru, dirigent. Sedmnáct lidí, zejména umělců z operního souboru, přijde o svou práci. Slezské divadlo v Opavě totiž musí šetřit. Vedení divadla tvrdí – chybějící peníze jsme se snažili najít jinde. Marně. „Jiné možnosti jsme vyloučili, právě proto došlo k tomu razantnímu propouštění, protože tam je jediná možná větší úspora,“ potvrdil ekonom Martin Dobeš. Herci ani zástupci odborů se na kameru vyjadřovat nechtějí. Podle odborového šéfa Martina Táborského se o propouštění stále jedná a vztahy mezi oběma stranami jsou napjaté. „Divadlo fungovalo pět let jako jedna velká rodina, dnešním dnem je to všechno pryč,“ říká smutně ředitel Jindřich Pasker.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

Všichni ale slibují – diváci změnu nepoznají. „To je moje velké předsevzetí, že divák tohle vůbec nesmí poznat. My teď bojujeme o každého diváka, protože je období krize,“ řekla šéfka a dramaturgyně opery Jana Andělová Pletichová. Plán divadla je jednoduchý – propuštění umělci budou v divadle hrát jako hosté. Tím se sníží náklady. Takový plán může ale výrazně zkomplikovat chod divadla. „My bychom rádi abychom plánovali alespoň pět, šest měsíců dopředu a čím víc je hostů, tím je složitější zajistit na daný termín všechny hosty, aby mohli vystoupit,“ vysvětluje Pletichová. Divadlo se dostalo do finančních potíží, když od města získalo z rozpočtu o jeden milion méně než v loňském roce. O další dva miliony pak narostly rozpočtové náklady kvůli nedávné rekonstrukci. Jestli snížení počtu zaměstnanců divadlu prospělo nebo ne, bude divadelní ředitel hodnotit na konci června. Pak rozhodne, zda bude v propouštění pokračovat nebo některé z propuštěných přijme zpět.