Lidé nesouhlasí s protipovodňovou zdí

Přerov - Protipovodňová zeď v Přerově má ochránit stovky lidí před velkou vodou, ale zároveň změnit tvář tamního nábřeží. Někteří obyvatelé se stavbou nesouhlasí. Podobu protipovodňové ochrany v centru města proto lidem na veřejném jednání vysvětlovali zástupci města i odborníci.

Jak dokáže řeka Bečva zahrozit, je dodnes patrné na některých domech. Výška hladiny v roce 1997 místy dosahovala úrovně téměř2 metry. Protipovodňová zeď má ochránit lidi v Přerově před padesátiletou vodou. Změní ale vzhled nábřeží. Citlivé téma, které obyvatele zajímá. Na jednání jich přišla téměř stovka. Skutečné účinky ochrany však bude mít zídka za 30 milionů až v dalším systému protipovodňových opatřeních na Bečvě. A právě to lidé radním vyčítají. „Myslím, že by bylo třeba v tom pokračovat. Zjistit, jestli je tady reálná šance ty peníze na to dostat,“ říká náměstek primátora Přerova Michal Zácha.

Video Reportáž Radky Štědré
video

Reportáž Radky Štědré

„My zeď podporujeme. Je součástí systému studie Pobečví, která řeší celý komplex těchto protipovodňových opatření, a tudíž ho vnímám jako systémové,“ uvedl za Povodí Moravy Jiří Zedníček. Ve městě počítá Povodí Moravy ještě se stavbou několika dalších zídek i s vybudováním hráze poblíž chemičky. Tím hlavním opatřením, které má ochránit Přerov spolu s okolními obcemi před stoletou vodou, je však suchý poldr u Teplic. Stavba za více než dvě miliardy korun je ale zatím v nedohlednu.