Ostrava odstartovala projekt s cílem zaměstnat Romy

Ostrava - Snížit nezaměstnanost Romů ze současných devadesáti procent na padesát, a to do roku 2020. Taková je ambice vedení Ostravy. Umožnit to má ojedinělý projekt v České republice, který právě dnes město odstartovalo. Má název Sociální inkluze a podporuje ho Evropská unie.

Dostat romské děti do škol, zaměstnat jejich rodiče a zlepšit vztahy s majoritou. To je podstata ambiciózního projektu ostravských radních. Vymezili si na to deset let. „Ta problematika mezi majoritou a minoritou se každou chvíli zhoršuje, takže té pomoci je určitě potřeba,“ upozorňuje terénní pracovnice Jolana Šmarkovičová. Bydlení, vzdělání, zaměstnanost. Tři pilíře, které projekt řeší současně. „Všechno navazuje na sebe. Člověk, který nemá střechu nad hlavou, tak určitě nemá náladu nebo chuť se někde vzdělávat,“ myslí si Šmarkovičová. V Ostravě žije až deset tisíc Romů. Nepracuje a daně státu neodvádí přes 90 procent z nich. Romové se z kolotoče bídy sami nedostanou, říkají radní. Že lze pomoci, se přesvědčili ve Španělsku. Podobný projekt tam trval 30 let a nezaměstnanost Romů klesla na 40 procent. 

 

Projekt není pro jednotlivce, ale pro celé rodiny. Prvních deset vytipují sociální pracovníci tento rok a budou s nimi intenzivně pracovat. Děti budou muset do školy a rodiče do práce. Pracovat je naučí speciální agentura. Na každého si stanovila jeden rok. „Zajistí, že si osvojí pracovní návyky, zlepší svou kvalifikaci a také se agentura během toho roku snaží, aby jim našla práci na běžném pracovním trhu,“ řekl ředitel vzdělávací a poradenské agentury Zdeněk Karásek. Radní očekávají, že do roku 2020 odejde z ostravskch ghett 50 procent Romů. Pod 50 procent klesne jejich nezaměstnanost a o padesát procent stoupne docházka dětí do škol. „Předpokládám, že zhruba do toho roku 2020 by tímto projektem měla protéct zhruba jedna miliarda korun, ale na druhou stranu by projekt měl přinést zhruba dvě miliardy korun výnosu,“ tvrdí náměstek primátora města Ostravy Martin Štěpánek. Projekt je určen výhradně obyvatelům Ostravy. Zapojit se do něj může jen ten, kdo má trvalé bydliště ve městě nejméně 5 let.