I laická první pomoc může zachránit život

Ostrava - Moravskoslezští záchranáři pozvali přesně po roce šestnáctiletou dívku, které zachránili život i díky jejímu učiteli. Ten jí při hodině tělocviku, když náhle zkolabovala, poskytl okamžitou a přesnou první pomoc. Dnes žije studentka gymnázia bez omezení, i když pod dohledem kardiologů. Mnoho jiných pacientů ale takové štěstí nemělo.

 

Učitel tělocviku Dušan Hrdlička a žákyně 9. třídy Lenka Bubáková. Až do 3. února loňského roku jeden o druhém nevěděli. Stačil okamžik a všechno bylo jinak. „Omdlela, já jsem měl podezření na epileptický záchvat. Měla křeče, po chvíli to přestalo a ona přestala dýchat. Začal jsem resuscitovat, položil jsem ji na záda a začal s masáží srdce, protože vím, že je nejdůležitější udržet ty životní funkce,“ vzpomíná tělocvikář. Kolegyně se mezitím snažila zavolat záchranáře. I díky ní byli lékaři u Lenky do deseti minut. „My jsme po příjezdu nalezli slečnu v bezvědomí, pan učitel ji masíroval. Zjistili jsme, že má komorovou fibrilaci a nebýt laické první pomoci, tak by ta situace nedopadla dobře,“ vyzdvihuje pohotovost učitele lékař Radim Koukal.

 

Lenku převzali lékaři ostravské fakultní nemocnice. „Řekli mi, že ta její příhoda byla natolik vážná, že ji musí poslat do fakultní nemocnice nebo do dětského kardiocentra v Brně,“ říká maminka Marcela Bubáková. V Brně Lence voperovali speciální přístroj, který by měl její vrozenou srdeční vadu, o které až do té doby nevěděla, korigovat. Podle záchranářů je příběh Lenky výjimečný. Mnohem častěji přijíždějí k pacientovi, kterému nikdo pomoct neuměl. Přesná čísla ani statistiky si ale nevedou.

Lékaři připomínají - pokud voláte záchranku, poslouchejte operátorku a odpovídejte přesně na její otázky.