Boj o havířovské nádraží pokračuje

Havířov - Boj za záchranu budovy havířovského nádraží nekončí. Architekty teď podpořili památkáři, kteří budovu postavenou v tzv. bruselském stylu, navrhli k zápisu na seznam kulturních památek. České dráhy ale chtějí budovu zbourat a postavit novou. Označují to za nejlevnější řešení. S jejich návrhem souhlasí i zástupci města.

Prostorná hala plná světla, lomenicové podhledy, pyramidální tvar osvětlení, lomená křivka zábradlí, mozaika nebo diagonálně vedené schodiště na ochoz - to jsou prvky, kterých si na havířovské nádražní budově cení odborníci. Nechtějí, aby ji České dráhy srovnaly se zemí. Tento verdikt se pokouší změnit také Adam Guzdek. Architekt, který v sousedství nádraží celý život bydlel. Sám je také spoluautorem petice, kterou na internetu podepsalo asi tisíc sedm set lidí. A k boji za záchranu havířovského vlakového nádraží se minulý týden připojili i památkáři. „Ministerstvo kultury Národní památkový ústav vyzvalo, aby se vyjádřil k hodnotám železničního nádraží v Havířově. Odepsali jsme, že ta stavba by si zasloužila prohlásit za kulturní památku,“ potvrdil historik architektury Martin Strakoš.

České dráhy to ale vidí jinak. Oprava léta chátrajícího nádraží by podle nich stála stovky milionů korun. „Ve finále by stejně nenašlo využití a provoz by byl pro vlastníka neudržitelný,“ uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová. Demolice a pak stavba nové energeticky úspornější nádražní budovy bude podle ČD levnější. Získat na ni chtějí evropské peníze. Připojí se i město, které chce, aby nádraží sloužilo také pro přestup na autobusy. „Po projednání s ČD jinou variantu nevidíme,“ vyjádřil se náměstek primátora Havířova Petr Smrček.

Na zítřek si architekti připravili přednášku o historii nádražní budovy. Její typické znaky chtějí lidem ukázat přímo na místě. Od Českých drah k tomu ale souhlas nedostali, přesto se akci uspořádat pokusí. Mladí havířovští architekti chtějí městu v březnu předat petici. Doufají, že se jim podaří přesvědčit zastupitelstvo, aby změnilo názor a pokusilo se nádražní budovu zachránit.