Krajský soud v Ostravě řeší případ smrti vyhladověním

Ostrava - Případem brutální smrti se začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Stojí před ním žena, která měla nechat zemřít hlady svou spolubydlící. Případ řešil okresní soud původně jako ublížení na zdraví s následkem smrti. Soudkyně ale tehdy rozhodla, že čin může být kvalifikován jako vražda a předala ho kraji.

Čtyři roky bydlela Jana Kučerova se svým přítelem u své známé v Ostravě-Přívoze. Přišli totiž o byt a neměli kam jít. Se ženou se dohodli, že ji budou platit nájem, a protože byla těžce nemocná a nemohla už ani chodit, starali se o ni. To se mělo změnit jednoho dne, kdy se Kučerová s přítelem podle obžaloby rozhodli ženu odnést na půdu a tam ji nechat svému osudu. Kučerová ale tvrdí, že její spolubydlící zemřela v bytě a teprve měsíc poté její tělo odtáhla na půdu, protože měla s přítelem strach, že o bydlení přijdou. Tělo našel až po více než půlroce soused, když na půdě uklízel. Kučerová pak několikrát změnila výpověď, na policii se k tomu, že ženu na půdu s přítelem odnesli, aby se o ni nemuseli starat ještě když žila, přiznala. U soudu to ale pak vždy popřela.

Podle okresního soudu by čin bylo možné kvalifikovat jako vraždu, proto se teď případem zabývá krajský soud. „Skutek je stále kvalifikován tak, jak byl žalován, jak se to vyvine, je předčasné v tuto chvíli posuzovat,“ vyjádřila se krajská státní zástupkyně Brigita Bilíková. Záležet bude i na výslechu dalších svědků a hlavně soudních znalců, kteří by měli soudu odpovědět na otázku, zda žena zemřela skutečně v bytě, jak se hájí obžalovaná, nebo až na půdě.