Ve Zlíně poprvé použili na operaci šedého zákalu laser

Zlín - Kvůli šedému zákalu Marie Hrabalová přestávala v posledních letech vidět a už nemohla ani řídit auto. Dnes jako první pacientka v České republice absolvovala na zlínské oční klinice operaci šedého zákalu pomocí laseru. Dosud se šedý zákal operoval pomocí ultrazvuku, nová metoda je mnohem šetrnější a bezpečnější.

Pacientka dnes po zákroku uvedla, že hned mnohem lépe vidí. „Cítím se dobře, jako bych ani na operaci nebyla,“ řekla Marie Hrabalová.

Nová metoda operace šedého zákalu využívá laser, který vytvoří v pouzdře zakalené oční čočky miniaturní otvor a zákal v něm rozmělní. Lékař poté zakalenou čočku odsaje a na její místo dá umělou. Díky dokonale naprogramovanému laseru je operace přesnější a trvá jen několik minut. Samotný zákrok laserem zabere lékaři zhruba 60 vteřin.

„Jde o předstupeň robotizace na poli očních operací a v malém prostoru oka je tato operace velkým krokem kupředu ve vývoji nových metod a technologií pro oční medicínu,“ uvedl primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka.

Video Primář oční kliniky Pavel Stodůlka o operaci
video

Primář oční kliniky Pavel Stodůlka o operaci

Šedý zákal

Oční čočka zachycuje to, co člověk vidí. Pokud ale trpí šedým zákalem, čočka ztrácí svoji čirost. Viděné obrazy jsou proto méně ostré a jasné. Šedý zákal se projevuje také například dvojením a šednutím obrazu nebo rychlou změnou dioptrií. V 90 % případů je příčinou šedého zákalu přirozené stárnutí oka. K rizikovým faktorům patří třeba cukrovka, působení ultrafialových paprsků nebo předchozí úrazy oka.

Šedý zákal je nejčastější příčinou slepoty, zejména v méně vyspělých zemích. V zemích s lepší zdravotnickou péčí se běžně operuje už v raných fázích. Člověk po úspěšné operaci normálně vidí. 


Zdravé oko vs. oko se šedým zákalem (zdroj: Oční klinika Zlín)

sedy-zakalrtxt5676.jpg


Operace je jediným způsobem, jak se zákalu zbavit. Pojišťovny hradí pouze operace pomocí ultrazvuku, za operaci jednoho oka pomocí laseru pacient zaplatí 9 500 korun. V Česku je ročně provedeno asi 70 tisíc operací šedého zákalu.

Laser stojí asi 15 milionů korun dle vybavení přístroje a je velmi náročný na podmínky, zejména na teplotu a vlhkost. Teplota v místnosti musí být neustále stabilní, a to i když přístroj není v provozu.