Barbora Škrlová odjela z vězení

Pardubice - Barbora Škrlová dnes krátce po 13. hodině odjela z vězení ve Světlé nad Sázavou. O jejím podmínečném propuštění rozhodl Krajský soud v Pardubicích. Potvrdil tak rozhodnutí Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, proti kterému se státní zástupce odvolal. Podle soudu se prokázalo, že Škrlová se polepšila. Zkušební dobu soud stanovil na sedm let, nad odsouzenou byl stanoven dohled. Škrlová tak ještě dnes opustí věznici ve Světlé nad Sázavou.

„Oproti původnímu rozhodnutí okresního soudu stanovil krajský soud odsouzené maximální možnou zkušební lhůtu v trvání sedmi let s vyslovením dohledu - jinak zůstalo usnesení okresního soudu fakticky beze změny. Krajský soud tak učinil ve snaze eliminovat jakoukoli možnou recidivu trestné činnosti odsouzené,“ uvedl Aleš Korejtko z Krajského soudu v Pardubicích.

Za nápravu Škrlové, zajištění jejího bydlení a poskytnutí finanční pomoci se zaručil spolek Šalamoun.

Škrlovou poslal brněnský soud do vězení na podzim roku 2008. Sedmatřicetiletá žena je jednou z aktérek kuřimské kauzy. Proslula přeměnou v třináctiletou Aničku nebo týraného chlapce Adama. O předčasné propuštění žádala Škrlová prostřednictvím sdružení občanů Šalamoun už letos v polovině května. Okresní soud v Havlíčkově Brodě tehdy ale žádost zamítl.

Vývoj tzv. kuřimské kauzy

2007

7. května - Policie našla v Kuřimi u Brna v komoře rodinného domu svázaného nahého sedmiletého chlapce. V domě byla i údajná třináctiletá dívka Anna.

Barbora Škrlová jako údajná Anička, kter…

9. května - Policie zadržela chlapcovu matku, soud ji vzal do vazby a policie ji obvinila i z týrání druhého syna.

10. května - Soud svěřil domnělou Annu a chlapce do péče dětského centra
Klokánek. Dívka krátce nato utekla, policie po ní vyhlásila pátrání. Později vyšlo najevo, že za dívku se vydávala Barbora Škrlová (narozena 1974). Opatrovnický soud ji původně jako údajného nalezence svěřil do péče matky chlapců.

25. května - Soud vzal do vazby tetu dětí, která byla též obviněna z týrání chlapců. Žena předtím vedla brněnské centrum pro děti a mládež Paprsek. Později byli obviněni i bývalá pracovnice Paprsku Hana Bašová, bratr Škrlové Jan a jeho známý Jan Turek.

Barbora Škrlová se v norské škole vydávala za 13 letého Adama.

2008

Dívka, která byla zatčena v Norsku v sou…

8. ledna - Škrlovou zadrželi v Norsku, kde se vydávala za chlapce Adama. Po převozu do ČR skončila ve vazbě.

4. února - Policie obvinila z týrání jednoho z chlapců i Barboru Škrlovou.

17. června - Začalo veřejné projednávání u Krajského soudu v Brně. Matka se k týrání synů přiznala, byla prý však zmanipulována. S léčbou Anny (Škrlové) a výchovou synů jí prý pomáhal instrukcemi tajemný „doktor“. Vyšetřování ale ukázalo, že pokyny přicházely od tety dětí. Zbylí obžalovaní vinu popřeli. Škrlová řekla, že byla týrána stejně jako chlapci.

27. června - V neveřejné části líčení byly promítnuty nalezené záběry s týráním chlapce. Podle jednoho ze znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou, v níž hlavní roli hrála Škrlová. Skupinu v minulosti založil její otec Josef Škrla, který ale před soudy nikdy nestanul ani jako svědek, místo jeho pobytu není známo.

Barbora Škrlová u soudu24. října - Soud vynesl rozsudky: matka dětí - devět let vězení, teta dětí - deset let, Barbora Škrlová - pět let, Hana Bašová a Jan Škrla - sedm let, Jan Turek - pět let vězení.

2009

 9. března - Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty u aktérů kauzy, kromě Škrlové. U ní tak učinil o měsíc později.

16. prosince - Nejvyšší soud odmítl dovolání odsouzených, kteří požadovali zrušení rozsudků a nové projednání případu. Zmírnění trestu už nežádala matka chlapců.

2010

13. ledna - Krajský soud v Brně svěřil týrané hochy do péče otce. Skončil tak jejich pobyt v centru Klokánek.

polovina května - Barbora Škrlová prostřednictvím spolku Šalamoun žádala o předčasné propuštění. Okresní soud v Havlíčkově Brodě žádost zamítl.

2011

29. listopadu - Škrlová znovu žádá o podmínečné propuštění. Havlíčkobrodský soud povolil její propuštění, podle soudkyně Jany Panské Škrlová vykonala více než dvě třetiny uloženého trestu a bylo prokázáno její polepšení. „S ohledem na závažnost provinění byla stanovena delší zkušební doba v trvání pěti let za současného dohledu probačního úředníka,“ uvedla Panská. Proti rozhodnutí soudu se odvolal státní zástupce, případ měl posoudit Krajský soud v Pardubicích.