Lidé z ústavů žádají poslance o změnu zákona

Hrabyně - Lidé, kteří žijí v ústavech sociální péče stále zůstávají bez příspěvků na dopravu. Připravila je o ně nová sociální reforma. Ministerstvo práce vozíčkářům z Hrabyně vzkázalo, že změnu v zákoně mohou prosadit jen poslanci. Sociální demokraté budou změnu zákona iniciovat, pravice je však zdrženlivější, nejprve chce zlepšit situaci rodin s postiženými dětmi.

Úředníci ministerstva lidem z ústavu vzkázali: my zákon změnit nemůžeme, obraťte se jinam. Postižení se na společném jednání proto rozhodli, že dál budou postupovat společně. „Teď se budeme obracet na poslance a na ombudsmana,“ řekl klient ÚSP Hrabyně Jaromír Suchý.

„Nám připadá, že je to velké omezení těch, kteří jsou nejchudší. Chceme se pokusit najít podporu ve sněmovně, abychom tady prosadili novelu, která by tady ten příspěvek vrátila,“ slíbil poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Pokud se budeme bavit o změně ve výplatě dávek, tak u mě určitě, a domnívám se, že i u mých kolegů, budou na prvním místě rodiče s těžce postiženými dětmi, až teprve potom přijdou na řadu dávky mobility,“ vyjádřila se poslankyně za ODS Lenka Kohoutová.

Loni dostali lidi z ústavů na dopravu šest a půl tisíce, letos ani korunu. Cesty za takzvaně normálním životem si mají platit sami. Většina z nich na to ale nemá. „Ať si představí, že by dokázali celý měsíc žít za 1200 korun, obouvat se, oblékat se,“ říká smutně klientka ÚSP Hrabyně Jana Šťastná. V hrabyňském ústavu momentálně žije 170 lidí, většina z nich je na vozíku a bez cizí pomoci se neobejde. K cestování mohou hrabyňští vozíčkáři využít speciálně upravené ústavní auto. I za něj ale musí zaplatit.