25 milionů na významné projekty v Olomouckém kraji

Olomouc - Rekonstrukce zámku v Hustopečích nad Bečvou nebo nasvícení hradu Bouzova – Olomoucký kraj letos znovu podpoří projekty z kultury, umění i sportu. Mezi žadatele o dotaci rozdělí 25 milionů korun. Proti je ale opozice. Ta tvrdí, že současný systém přidělování peněz není dostatečně průhledný.

Takzvané významné projekty jsou jedním z největších dotačních titulů Olomouckého kraje. Region už od svého vzniku v jejich rámci pomáhá obcím, městům i soukromým subjektům finančně pokrýt kulturní i sportovní akce a také rekonstrukce památek nebo sportovních zařízení. „Jsou to projekty, které jsou významné pro Olomoucký kraj jako samosprávný celek, tak pro ty žadatele,“ upřesnil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michael Fischer. Letos kraj přispěje například na nasvícení hradu Bouzova nebo opravu arkádové chodby zámku v Hustopečích nad Bečvou. „Tyhle opravy jsou závislé na dotacích, jelikož rozpočet městyse neumožňuje investovat řádově několik milionů korun ročně do těchto oprav, takže jsme rádi, že se dotačně spolupodílí Olomoucký kraj,“ uvedl tajemník úřadu městyse Hustopeče nad Bečvou Václav Vomáčka. Opoziční zastupitelé Olomouckého kraje ale rozdělování peněz v rámci významných projektů kritizují. Podle nich připomíná známé porcování medvěda v poslanecké sněmovně.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

„Nedá se nikdy vyloučit tlak lobbyistů, případně nějakých zájmových skupin a rozhodování o takových projektech je vždycky zatíženo pochybností o naprosté čistotě a transparentnosti,“ tvrdí opoziční zastupitel Olomouckého kraje Alexandr Černý. To ale vedení kraje odmítá. Výběr podle něho probíhá transparentně a jediný problém je v tom, že nemůže podpořit všechny kvalitní projekty. Rozdělení peněz mezi konkrétní žadatele musí schválit ještě zastupitelstvo.