Křídla motýlí v Kroměříži připomínají Maxe Švabinského

Kroměříž - Půl století uplynulo od smrti kroměřížského rodáka – malíře a grafika Maxe Švabinského. Muzeum Kroměřížska si výročí připomíná netradiční výstavou s poetickým názvem Křídla motýlí. Představuje Švabinského grafiky s motivy motýlů včetně jejich skutečných předloh.

Námět a zároveň název výstavy i v třeskuté zimě připomene léto. Ale hlavně slavného malíře, který do přírody chodil se skicářem a síťkou na motýly. Max Švabinský je obdivoval jako umělecká díla.

„Motýly kreslil už od dětství. Objevují se v jeho tvorbě nejdříve jako dekorativní prvky, později mají už určitý symbol v jeho díle, přes zapojení do krajiny až vlastně do této poslední etapy, kdy už vytváří taková entomologicky – botanicky věrná grafická zobrazení,“ uvedla kurátorka výstavy Markéta Mercová.

Z depozitáře se na světlo dostal malý poklad. Padesát let od autorovy smrti padesátka grafických listů. „Zatím opravdu se takto nevystavovaly jako kolekce, ale muzeum je v podstatě sbíralo a kupovalo po dlouhá léta,“ doplnila Mercová.

  • Grafika Maxe Švabinského
    Grafika Maxe Švabinského zdroj: ČT Brno
  • Grafika Maxe Švabinského
    Grafika Maxe Švabinského zdroj: ČT Brno

Motýli na papíře i v krabicích

Grafiky muzeum vystavuje vedle desítek entomologických krabic plných skutečných motýlů z pozůstalosti vášnivého sběratele Josefa Poly. Dokonalá zobrazení vedle dokonalých předloh. „Tímto jsme vlastně chtěli propojit obě dvě tyto sbírky a ukázat je návštěvníkovi jako celek,“ vysvětlila záměr kurátorka Martiná Václavíková.

Výstavu Křídla motýlí navíc doplňují výsledky stejnojmenné celostátní školní výtvarné soutěže. Do Kroměříže se jich slétlo na čtyři sta.

Max Švabinský s manželkou Elou
Max Švabinský s manželkou Elou