Opereta uvede Polskou krev Oskara Nedbala

Vrcholí zkoušky na letošní první a zároveň jedinou premiéru operety v Národním divadle moravskoslezském. Vedení divadla vybralo klasiku - Polskou krev Oskara Nedbala, která vychází z Puškinovy povídky Slečna selka.

Polská krev v Ostravě poprvé zazněla v roce 1924. Od té doby se tam hrála devětkrát a patří k nejúspěšnějších operetním titulům.

Tentokrát má režii šéfka operetního souboru Gabriela Petráková. „Opereta má v Ostravě devadesátiletou tradici a patří sem. Polskou krev mám osobně velmi ráda. Přijde mi, že to je po všech stránkách v tomto žánru dokonalé dílo,“ říká režisérka. Dodává, že chce oslovit nejen konzervativní, ale také alternativní diváky. Proto inscenaci pojala i s určitou nadsázkou.

Do role statkáře Zaremby, jedné z hlavních rolí, obsadila světově uznávaného polského baratonistu Klemense Slowioczka, který se vrací na ostravské pódium po mnoha letech. Pochází ze Stonavy, v Ostravě zpíval v operetě i učil na tamní Fakultě umění Ostravské univerzity.

Vedle polského hosta uvidí diváci v titulní roli statkářovy dcery Heleny Zarembové například přední sólistku ostravské operety a muzikálu Martinu Šnytlovou. Hrála a zpívala v muzikálech Pardon My English, Divotvorný hrnec nebo Mrazík.

Hudebně Polskou krev nastudoval Karol Kevický, který se bude střídat za dirigentským pultem s Jakubem Žídlem.

Premiéra je 16. února v Divadle Jiřího Myrona.