Noví majitelé zachraňují Baník

Ostrava - Nové představenstvo a dozorčí radu zvolila valná hromada Baníku Ostrava. Noví majitelé s pomocí radnice také začali vyjednávat s potencionálními novými sponzory klubu, aby se jim povedlo naplnit rozpočet klubu a vyvézt jej ze stamilionového dluhu.

Firmy nových majitelů Baníku Ostrava nejsou podle obchodního rejstříku nikterak bohaté a společnost SMK Reality Invest Libora Adámka nevykazuje dokonce žádnou činnost, přesto jsou podle svých slov schopni splatit stomilionový dluh, který zanechal bývalý majitel Tomáš Petera. „Sanovat stávající dluhy chceme v budoucnosti z příjmů z transferů hráčů,“ prozradil spolumajitel FC Baník Ostrava Petr Šafarčík. Za dluhy podle nich mohla přílišná rozmařilost bývalého vedení Baníku. To situaci už komentovat nechce. Majitelé se teď chtějí soustředit na zajištění klubu v dalších sezónách. Nemá se tak opakovat poslední sezóna, kdy klub prodělal 42 milionů korun. Stomilionový roční rozpočet se ale nechystají naplnit z vlastních kapes. Spoléhají především na velké firmy z Moravskoslezského regionu. S šedesátkou z nich se setkají na stadionu na Bazalech pod záštitou primátora Ostravy Petra Kajnara.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Vstoupit majetkově do klubu se ale město nechystá. „Nemyslím si, že by město mělo rozhodovat o tom, jestli bude útočit pan Bolf nebo někdo jiný, to je skutečně věc klubu. My máme systém, jak sport podporovat,“ vyjádřil se primátor Petr Kajnar. Proto dnes zastupitelé schválili i uvolnění jedenáctimilionové dotace. Za posledních šest let už krachujícímu klubu poslalo devadesát milionů. Aby město vědělo, kam peníze jdou, zvažují obsazení postu v dozorčí radě. I přes chystanou rekonstrukci Bazalů chce město pokračovat v rekonstrukci stadionu ve Vítkovicích. Ministerstvo školství Ostravě už potvrdilo stomilionovou dotaci. O tom, zda podpoří i výstavbu fotbalového stadionu, se teprve chystají jednat.