Škola základ života ožívá na prknech zlínského divadla

Zlín – Městské divadlo ve Zlíně poprvé představí muzikálovou fresku ze života študáků a kantorů. Hudební komedie Škola základ života zachycuje studentský život na konci první republiky a zároveň chce připomenout jejich nezničitelný smysl pro legraci. Po muzikálu Eva tropí hlouposti jde o další rozmarný prvorepublikový kousek. 

Ironické vzpomínky humoristy a středoškolského učitele Jaroslava Žáka na nekonečný boj studentů a kantorů jsou živé dodnes. „Bude to o tom, jak študáci sami bojují neustále ten věčný boj, aby nedostali kouli. Z části jsme ale scénář museli upravit, některé věci už dnes neplatí. Autorita kantorská byla vnímána jako něco úplně jiného, než jak je dnes vnímán pojem profesor. To je úplně jiný svět,“ řekla režisérka režisérka a umělecká šéfka divadla Hana Mikolášková. Muzikál vychází z filmu Škola základ života i z Cesty do hlubin študákovy duše.

Na rozdíl od původní dramatizace se děj posouvá o jeden školní rok. „Původně je to školní rok 1937/38 a my jsme vše posunuli do školních let 1938/1939. I do života studentů prosákne politika a vnější tlaky, ale ti se tomu brání naprosto nezničitelným způsobem humoru a shazováním všeho. To je typicky česká vlastnost, která nám pomáhá přežít cokoliv,“ přiblížila děj režisérka.

Video Režisérka Hana Mikolášková o představení Škola základ života
video

Režisérka Hana Mikolášková o představení Škola základ života

Diváci se mohou těšit na zcela novou hudbu Maria Buzziho i na originální pojetí scény. „Kde jinde si člověk může dovolit ten luxus, aby postavil sportovní stadion na jevišti, fotbalové hřiště i s běžeckou dráhou. To, co uvidíme na scéně, je dobová kopie stadionu na pražské Letné,“ popsala Mikolášková.

Sportovní klání prostupují celým představením. Herci si v průběhu školního roku zahraní několik druhů fotbalu, tenis, ale také hod houbou a klíči. Nebudou chybět ani taneční. „Na scéně zažijeme podzim, zimu a jaro. Od mobilizace přes vánoční prázdniny, kdy se budou studenti koulovat a budou lyžovat, se dostaneme až do momentu okupace,“ uzavřela vyprávění režisérka.