S následky sněhové kalamity bojovali lidé ještě dnes

Francova Lhota (Vsetínsko) - Kvůli obrovskému náporu sněhu musely čtyři obce na Vsetínsku v pátek vyhlásit kalamitní stav. Ve Střelné, Lidečku, Huslenkách i ve Francově Lhotě dnes ještě s odklízením sněhových mas pomáhala těžká technika. Nakonec ale všechny obce kalamitní stav odvolaly. Ve Francově Lhotě místním ani nečekaná sněhová nadílka nepřekazila radost z tradičního masopustního veselí.

Přestože na Vsetínsku přestalo sněžit už v pátek odpoledne, sněhu napadlo tolik, že na mnoha místech jej museli odklízet ještě dnes. Ve Francově Lhotě pracovali stroje i lidé. Ti odklízeli desítky kilogramů sněhu z dvorů a střech svých domů. Bagrům se podařilo silnice zprůjezdnit, přesto na nich zůstává vrstva sněhu. Tvoří se vyjeté koleje, řidiči by proto měli být velmi opatrní. Navíc cesty lemují několikametrové sněhové bariéry.

Úklid sněhové kalamity byl pro obce finančně velmi náročný

Pro obecní pokladny bylo odklízení sněhu velmi finančně náročné. Často se vyčerpaly peníze určené na celou zimu, shodli se starostové obcí.

„Zprovoznili jsme veškeré komunikace, sníh jsme hrnuli do výšky a odváželi, kam to šlo,“ řekl starosta Střelné Petr Kráčmar. Úklid byl pro obec extrémně finančně náročný, zajišťovalo jej zemědělské družstvo z Francovy Lhoty a místní živnostníci.

Podobná situace je v Lidečku. „Úklid stojí obrovské peníze, doufáme, že už nebude sněžit,“ řekl starosta Vojtěch Ryza. V obci jsou dle něj sněhové bariéry až čtyři metry vysoké, podařilo se však rozšířit cesty a sníh odvézt mimo obec.

Také ve Vsetíně se už dopoledne zbavili sněhu a zprůjezdnili komunikace. V poledne proto mohli odvolat kalamitní stav. Doprava ve městě je bez problémů a všechny hlavní tahy ve městě jsou sjízdné. Kvůli oblevě na nich ale zůstává voda.

Komplikace jsou místy na sídlištích, kde jsou zaparkované automobily a znemožňují tím úklid. „Budeme žádat obyvatele, aby si přeparkovali,“ poznamenala mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

/*json*/{"map":{"lat":49.235534195732,"lng":18.091049194336,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/