Nejspokojenější jsou obyvatelé sídlišť na Lesné a v Bystrci

Brno – „Sídliště – dobrá adresa?“ Tak zní název nové výstavy v brněnském Urban centru. Expozice představuje výsledky průzkumu mezi téměř 1800 Brňany, kteří žijí na šesti vybraných sídlištích. Výsledek odborníky překvapil – dvě třetiny lidí jsou se svým životem v paneláku spokojené.

Privatizace bytů, snazší možnost se přestěhovat a masivní investice do obnovy sídlišť – to jsou podle sociologů hlavní důvody, proč spokojenost s bydlením na sídlištích roste. „Zatímco v 80. letech nebylo tak snadné se přestěhovat, dnes je mnohem snazší si splnit sen o vlastním bydlení a ze sídliště, na kterém se mi nelíbí, odejít,“ popsala socioložka magistrátu Eva Gregorová.

Video Lidé jsou na sídlištích spokojení
video

Lidé jsou na sídlištích spokojení

Průzkumu se zúčastnilo 1773 lidí ze šesti městských částí – Lesná, Bohunice, Bystrc, Kamechy, Kamenný vrch a Vinohrady. Pomyslným vítězem se stala Lesná, následovala Bystrc. „Obě sídliště jsou zasazená do krásného prostředí se stromy a další zelení,“ řekla Gregorová. Lidé ocenili také dostatek prostoru mezi domy.

„Máme zpracovaný dlouhodobý projekt Revitalizace panelového sídliště. Letos jsme už v šesté etapě. Každoročně žádáme o dotace a za získané peníze investujeme do stavby nových parkovacích míst, obnovujeme hřiště nebo pečujeme o zeleň,“ popsal starosta městské části Bohunice Miloš Vrážel.

Panelové domy
Panelové domy
Více fotek
  • Panelové domy zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3318/331704.jpg
  • Panelové domy zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3318/331705.jpg

Právě prostor se zelení, kde mohou trávit čas, lidé v anketě oceňovali nejvíce. Následovala dostupnost do centra a úroveň služeb. „Spokojení respondenti říkají, že jim bydlení na sídlištích poskytuje vše, co pro plnohodnotný život ve městě potřebují,“ dodala socioložka.

Její slova potvrzuje i obyvatel sídliště Rostislav Durďák. „Jsme velmi spokojení, protože v dosahu 500 metrů máme všechno od pošty, potravin, drogerie po lékaře,“ řekl. Souhlasí s ním také Radka Bohanesová z vinohradského sídliště. „Největší výhoda je, že na sídlišti bydlím i pracuju a nemusím nikam dojíždět. Chybí mi jenom zahrádka, kam bych se mohla posadit s kafíčkem, ale jinak po bydlení v domě netoužím,“ uvedla žena. 

Stinné stránky? Především parkování

Pomyslnou Achillovou patou sídlišť je parkování. Většina komplexů vznikla ještě v dobách, kdy každá rodina měla maximálně jedno auto. „Dnes jsou v domácnostech běžně dvě i tři auta, takže prostory pro parkování prostě nestačí,“ vysvětlila Gregorová.

Druhou nejčastější výtkou jsou problémy s vandalismem a nedostatek prostor pro vyžití mládeže. „Zatímco pro malé děti existuje dostatek prostor na hraní, hřiště pro mládež chybí,“ uzavřela socioložka.

Video Brňané žijí na sídlišti rádi
video

Brňané žijí na sídlišti rádi