Zloději z Hodonínska ukradli tisíce litrů nafty

Bzenec - Nafta v nádržích nákladních aut láká zloděje. A s rostoucími cenami pohonných hmot roste i počet krádeží, ze všech regionů nejvíc na Plzeňsku a Hodonínsku. Právě tam chytili policisté zatím poslední organizovanou skupinu.

Zloději vyzbrojení šroubovákem, hadicemi a kanystry za noc ukradli naftu až ze šesti kamionů. Krádeže pohonných hmot jsou nejen noční můrou autodopravců, ale i novým fenoménem v oblasti kriminality.

Zloději nafty kradou ve skupinách – jedni obhlíží terén, aby druzí mohli v klidu a zadarmo tankovat. „Pachatel přichází k autu a nějakým připraveným nástrojem zničí víčko nádrže. Oddělá si ho, nasadí do nádrže hadici a zadarmo si čerpá naftu,“ popsal praktiky lupičů bzenecký autodopravce Radomír Maléř. Sám ví, o čem mluví. Za poslední půlrok se jeho vozy staly čerpací stanicí zlodějů hned třikrát. 

Než policie členy gangu chytila, pachatelé takto poškodili desítky autodopravců. „Mají na svědomí téměř třicítku vyčerpaných nákladních vozidel a pracovních strojů. Této trestné činnosti se dopouštěli v posledním půlroce a odčerpali celkem čtyři tisíce litrů nafty,“ potvrdil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. Co zloději nespotřebovali, to pod cenou prodali. Celkovou škodu policisté odhadují na 130 tisíc korun. Za nelegální přivýdělek teď pětici osmnáctiletých a devatenáctiletých mladíků čeká soud.  

Video O zkušenostech s krádežemi hovoří autodopravce Radomír Maléř
video

O zkušenostech s krádežemi hovoří autodopravce Radomír Maléř

Pachatele policisté zatkli, ale krade se dál

Jejich zadržením však krádeže pohonných hmot na Hodonínsku neskončily. „V nedávné době je to například odcizení motorové nafty z linkového autobusu,“ popsal další případ policejní mluvčí. Útokům zlodějů se proto snaží bránit i samotní autodopravci, kteří si do nádrží instalují takzvané ochranné koše. Přes toto děrované síto přivařené k hrdlu nádrže žádná hadice nepronikne. 

Instalovaná zábrana ale problém řeší jen částečně. „Máme strach z toho, že jakmile umístíme tyhle ochranné koše, tak se budou zloději snažit najít jiný způsob. Ten nejjednodušší bude asi proražení celé nádrže,“ povzdechl si autodopravce Maléř. V takovém případě by škody za ukradenou naftu mohly narůst o desítky tisíc korun za novou nádrž. 

Podle policie jde o boj s větrnými mlýny. K úplnému usvědčení zlodějů je totiž nutné chytit je při činu. „Nedávno dopadená skupina provedla nejvíce krádeží v Bzenci v areálu bývalých kasáren. A právě na tomto místě také byla celá pětice zlodějů při své poslední krádeži také zadržena místními policisty, kteří kontrolovali tuto lokalitu právě kvůli častým krádežím pohonných hmot,“ uvedl policejní mluvčí. Dopadená skupina zlodějů se pod tíhou důkazů ke krádeži přiznala. Vzhledem k rozsahu způsobené škody by mohli být odsouzeni až na pět let odnětí svobody.