Jesenická knihovna padá zaměstnancům a čtenářům doslova na hlavu

Jeseník - Knihovnu v Jeseníku ohrožuje špatná statika. Bojuje s ní už téměř 15 let. Aby nedošlo ke zřícení stropů, musí zdi podpírat mohutné trámy. Navíc se přidávají další technické závady. Zdejší radnice zatím odkládala problém na vedlejší kolej.

Špatná statika, dřevomorka a nedostatek místa – to jsou problémy, které knihovnu trápí dlouhodobě. „Abychom se nepropadli, máme tady z trámů udělané podpěry celého prvního patra,“ potvrzuje ředitel Knihovny Vincence Priessnitze Miloš Richter. Na řinčení oken a vibrace při projíždění aut si pracovnice už zvykly. Při chůzi se pod nimi prohýbají parkety a tak se raději některým místům vyhýbají. Knihovnice trpěly i při nedávných extrémních mrazech. „Bylo tady po ránu 12 stupňů, některá děvčata seděla i v zimních bundách,“ říká Zdena Vršanová. A technických závad přibývá. Před pár dny vyhořely v budově i rozvody elektroinstalace. Knihovna vlastní téměř 60 tisíc svazků. Některé starší tituly leží na půdě, třetinu ale skladují mimo budovu.

 

Město dosud problémy knihovny odkládalo a veškeré havárie řešilo jen provizorně. Teď ji zařadilo mezi své priority. Má se přestěhovat do areálu zdejšího divadla – investice zhruba za 30 milionů korun. „V letošním roce k samotné realizaci zatím peníze nejsou, hledáme ještě nějaké možnosti dotací,“ vyjádřila se starostka Jeseníku Marie Fomiczewová. Pracovníci knihovny věří, že tentokrát nezůstane jen u slibů. Zařízení navštěvuje téměř dva tisíce stálých čtenářů.