Města stále častěji zakazují lidem pití alkoholu v centru

Uherský Ostroh (Uherskohradišťsko) – Žádné pití ani držení otevřených lahví alkoholu na hlavních náměstích a v přilehlém okolí. Protialkoholní vyhlášky už mají po celé republice téměř tři stovky měst. Například v Uherském Ostrohu začne platit příští týden.

Protialkoholní vyhláška začne v Uherském Ostrohu platit 9. března. Radnice si od ní slibuje především vyhnání bezdomovců a mladých lidí z centra, kde často, zejména o víkendech, holdovali alkoholu a rušili noční klid. „Dlouho nebylo jasné, v jaké podobě město takovou vyhlášku potřebuje. Ve hře byla i varianta zákazu pití a držení alkoholu na veřejných prostranstvích po celém městě,“ popsala starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská (ČSSD).

V Uherském Hradišti posedávali opilci na lavičkách v centru města i po zavedení protialkoholní vyhlášky. Proto ji město s účinností od prvního ledna letošního roku výrazně zpřísnilo. „Nejenom ten, který pije, ale i ten, který nabízí ten alkohol, je úplně stejně zodpovědný za svoje chování a dopouští se přestupku,“ uvedl velitel městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.


Vedení města nakonec zvolilo přísnější variantu vyhlášky – lidé nejenže nesmí alkohol na veřejnosti pít, ale ani držet otevřenou láhev. Platit však nebude plošně, ale pouze na náměstí Svatého Ondřeje a v přilehlé uličce Moravní. Do budoucna chce vedení města platnost vyhlášky rozšířit i na další problémové lokality. 

V Uherském Ostrohu budou na dodržování vyhlášky dohlížet dva strážníci městské policie. Už se domluvili se svými republikovými kolegy, že i oni budou porušení zákazu řešit. Za její porušení mohou uložit pokutu ve výši několika stovek korun. 

Nová vyhláška se nedotkne restauratérů, zahrádky budou bez omezení moct provozovat i nadále. Naopak pro jednorázové akce, jako jsou jarmarky, chce město udělovat výjimky. 

Video Hovoří starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská (ČSSD)
video

Hovoří starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská (ČSSD)

Města, která už vyhlášku zavedla, si ji chválí 

Představitelé měst a obcí, kde „suché vyhlášky“, jak se jim občas přezdívá, platí, jsou s jejich dopadem spokojeni. Podle starostů se počet opilců na veřejných místech snížil na minimum. Popíjení je obvykle zakázáno v centrech měst a v okolí škol, nemocnic a dalších veřejných budov.

Svoji „suchou vyhlášku“ už má i Brno. „Tou vyhláškou jsme dostali do rukou účinný nástroj, kdy můžeme vykazovat ty problematické podnapilé lidi právě z centra města a z ulic, kde si lidé na to skutečně stěžovali,“ řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančíková. Zákaz pití alkoholu na veřejnosti platí takřka v celém centru Brna. A taky v okolí škol, parků, hřbitovů a nemocnic.


Dodržování vyhlášky hlídají strážníci, kteří její porušení mohou pokutovat obvykle stovkami korun. Zprvu však případ vesměs řeší nejprve domluvou, v případě bezdomovců potom neudělují pokuty, nýbrž zabavují lahve. 

Jediným větším městem Jihomoravského a Zlínského kraje, které lokální prohibici neschválilo, je Vyškov. Tady prý potíže s podnapilými lidmi v ulicích nemají.