Soud zrušil verdikt SZPI nad Templářskými sklepy Čejkovice

Brno – Krajský soud v Brně dnes zrušil verdikt Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) nad Templářskými sklepy Čejkovice, která firmě uložila stáhnout z trhu víno z hroznů, jejichž původ se údajně neprokázal. Postup SZPI nebyl podle soudu správný.

„Soud napadení žalovaného zrušil. Žalovaný pochybil, když nechal stáhnout víno ze sítě,“ řekla soudkyně Zuzana Bystřická. SZPI nyní může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Zda to udělá, není zatím jasné, její právní zástupce se dnes k rozhodnutí nevyjádřil. „Rozhodnutí soudu respektujeme. Rozsudek, který se stane pravomocným až po doručení oběma stranám, však nemáme dosud k dispozici, takže se nemůžeme v tuto chvíli k jeho obsahu blíže vyjádřit,“ uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Templářské sklepy Čejkovice dostaly na podzim 2010 pokutu za nevedení řádné evidence, nepředložení evidenčních knih a další pochybení. SZPI také zakázala uvádět do oběhu víno, které bylo podle jejich inspektorů nejasného původu. Podle ředitele Templářských sklepů Pavla Pastorka to společnost silně poškodilo. ČTK řekl, že Templářské sklepy původ vín doložily. „Jsem rád, že soud uznal oprávněnost našich argumentů a našich námitek. Už dříve jsme řekli, že se budeme bránit právní cestou, a tady je výsledek,“ uvedl Pastorek.

Templářské sklepy podaly žalobu i proti pokutě pět milionů korun uložené SZPI za uvádění vína neznámého původu do oběhu. Případem se začal zabývat Krajský soud v Brně, potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Podle ní vinařská firma požádala soud o odkladný účinek žaloby. Soud zatím v této věci nerozhodl. Pokud žádosti firmy vyhoví, nebude muset zatím pokutu platit.