Jiří Menzel představí v Ostravě svou novou knihu fejetonů

Ostrava – Jeden z nejslavnějších českých režisérů Jiří Menzel bude zítra v Ostravě. V tamním Domě knihy Librex bude mít besedu nad svou novou knihou fejetonů nazvanou Tak nevím. Těmito slovy končí i každý jeho sloupek.

Fejetony psal postupně pro časopis Haliny Pawlowské Story. V jednotlivých fejetonech glosuje atmosféru ve společnosti, kultuře, médiích, vzpomíná na dětství, rodiče, Bohumila Hrabala i filmové začátky, přemýšlí o všem možném.

Čtyřiasedmdesátiletý Menzel patří k filmařům, kteří v šedesátých letech založili v Česku novou vlnu. Už první jeho celovečerní film Ostře sledované vlaky podle Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky z roku 1966 dostal Oskara za nejlepší zahraniční film.

Nominaci měl i další film – Vesničko má středisková. Film Skřivánci na niti, který představitelé komunistické moci zakázali hrát, obdržel roku 1990 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Zlatého medvěda.

Jeho filmy patří v Česku k nejoblíbenějším. Zvlášť milované jsou vedle mezinárodně oceněných snímků Postřižiny, Romarné léto, Slavnosti sněženek, Na samotě u lesa a další.

Menzel vytvořil také desítky hereckých rolí. K těm nejvýraznějším patří lékař ve filmu Věry Chytilové Hra o jablko nebo kouzelník v Rozmarném létě.

Beseda spojená s autogramiádou bude v Librexu ve čtvrtek od 17 hodin.