Děti z Fryštáku se do školky vrátí až na podzim

Fryšták - Už tři týdny nesmí děti z mateřské školy ve Fryštáku chodit do budovy. V jednom z pater mateřinky totiž hygienici objevili nadměrné množství nebezpečných minerálních vláken. Budova je proto zavřená a děti se zabydlují v tamní základní škole. Podobně jsou na tom také děti ze základní školy v Liptále, část z nich dokonce našla útočiště na obecním úřadě.

 

Děti z mateřské školy ve Fryštáku jsou v základní škole, kde jim bylo vyhrazeno samostatné patro, spokojené. „Některé dokonce říkají, že se jim to tady líbí víc než v původní školce,“ řekla ředitelka Ilona Staňková. Spolu s rodiči se shoduje, že město stěhování dětí vyřešilo předpisově.

Do nových prostor zatím chodila jen polovina dětí, ostatní si rodiče nechali doma. Už v pondělí ale školka zahajuje ostrý provoz. „Nedá se úplně přesně odhadnout, kdy se budeme moct vrátit, ale patrně to bude až na začátku nového školního roku,“ dodala Staňková.

Video Ředitelka mateřské školky ve Fryštáku Ilona Staňková
video

Ředitelka mateřské školky ve Fryštáku Ilona Staňková

Všechno totiž záleží na tom, jak rychle se město dokáže minerálních vláken zbavit. Jsou dvě možnosti – zasažené patro zaizolovat, nebo přistoupit ke kompletním stavebním úpravám. „Rozdíl mezi těmito variantami je několik milionů korun. O to, jak k problému přistoupit, rozhodnou v polovině března zastupitelé,“ uvedl starosta Fryštáku Luboš Doležel.

Škola v Liptále prošla rekonstrukcí před dvěma roky, patrně ji čeká další

V Liptále dnes dětem z tamní základní školy končí mimořádné pětidenní volno. Jednotlivé třídy se rozdělí na různá místa v obci – školní třídy poskytne místní základní umělecká škola, ale také obecní úřad. Z takového roztříštění školy nejsou děti ani jejich rodiče příliš nadšení. „Zatím nejsme schopní odhadnout, jak dlouho to provizorium potrvá. Za dva měsíce by se to už mohlo vrátit zpátky,“ řekla starostka Liptálu Věra Dostálová.

Když hygienici objevili vlákna i v základní škole v Liptále, vedení to zaskočilo. Škola totiž před dvěma lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Radnice teď musí najít ve svém rozpočtu další finance, aby vlákna odstranila. Teprve pak se necelé dvě stovky dětí mohou vrátit zpět do školy.

Vedení školy zatím část dětí přesunulo do traktu, kde dosud probíhala výuka výtvarných dílen, to ale nestačilo. Ve školní třídy se proto proměnily třídy mateřské školy i místnosti na obecním úřadě.

Proč jsou minerální vlákna nebezpečná?

Neviditelná vlákna dráždí dýchací cesty a zdravotní potíže mohou způsobit hlavně alergikům. „Dostávají se vdechováním až do plicních sklípků a mohou ve svém důsledku zhoršit samočisticí funkci plic. To znamená, že může docházet k častějším onemocněním dýchacích cest,“ popsala rizika nalezených látek zlínská hygienička Ivana Lukašíková. 


Kontroly škol začaly poté, co byla v některých objektech zjištěna přítomnost karcinogenních azbestových vláken. Zvýšené množství azbestu zjistili kontroloři v několika školách například v Praze a Českých Budějovicích. Panely, které azbest obsahují, se používaly zejména při výstavbě v 70. a 80. letech. Je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení a nákupních středisek. Při necitlivé rekonstrukci se mohou z panelů do objektu dostat karcinogenní látky.