Opozice na novojičínské radnici svolává kvůli auditu mimořádné zastupitelstvo

Nový Jičín - Další spory ohledně auditu městských organizací a radnice v Novém Jičíně. Opozice kvůli němu svolává mimořádné jednání zastupitelstva. Tvrdí, že s ní radnice o auditu nemluví a také zpochybňuje jeho kvalitu. To však vedení města odmítá.

Audit technických služeb, bytového podniku a radnice v Novém Jičíně radní zveřejnili už před měsícem. Opozice si ale stěžuje na nedostatek komunikace. 11 jejích zastupitelů proto požádalo o svolání mimořádného zastupitelstva. „Do dnešního dne nebylo ani s opozicí, ani s pracovníky, ani s řediteli, kterých se to dotýká, o tomto materiálu diskutováno,“ uvedl opoziční zastupitel Nového Jičína Ivan Týle /ODS/. Od roku 1989 je to v Novém Jičíně poprvé, kdy opozice vyvolala mimořádné jednání zastupitelstva. Podle současného vedení města jde pouze o politické gesto. Radnice si od realizace návrhů auditu slibuje roční úspory až 17 milionů korun. Podle starosty koalice diskusi s opozicí připravuje. Čeká však na to, až úředníci do konce března zpracují závěry auditu do konkrétních kroků. „Na dubnovém řádném zastupitelstvu a na dalších řádných zastupitelstvech se o všech bodech bude určitě diskutovat, takže tomuto mimořádnému zastupitelstvu rozumím spíše tak, že to je politický tah,“ vyjádřil se starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák /ČSSD/.

Na základě výsledků auditu už radní v lednu odvolali ředitele technických služeb kvůli údajně špatnému hospodaření. Opozice ale zpochybňuje nejen dílčí výsledky, ale audit jako takový. „Měl být zadán audit a výsledkem je odborné posouzení. Chtěli bychom vědět, jakou to má vlastně váhu, protože ten materiál nenaplňuje ani náhodou předpoklady auditní zprávy,“ tvrdí Ivan Týle. „To mi přijde už jako absolutní nesmysl, protože je to odborné vyjádření, to už tady opravdu slovíčkaříme,“ reagoval starosta Jaroslav Dvořák. Mimořádné zastupitelstvo se má sejít v úterý. Už teď se ale omluvili 3 ze 16 zastupitelů koalice. Ani jeden tábor tak nebude mít nadpoloviční většinu ke schválení závazného usnesení.