Pavel Zajíček a DG 307 mají nový program Sinusoida. Jezdí s ním po Moravě

Pavel Zajíček, legenda českého undergroundu, vyrazil se svou skupinou DG 307 na miniturné po republice. S hudebníkem Tomášem Vtípilem dal dohromady nový program Sinusoida. Po Olomouci a Opavě vystoupila formace v ostravském antikvariátu Fiducia.

Základem produkce skupiny zůstávají tak jako v minulosti básnické texty a hlas Pavla Zajíčka - který založil DG 307 spolu s Mejlou Hlavsou roku 1973. Činnost skupiny přerušilo nejprve Zajíčkovo věznění a poté emigrace. Po Sametové revoluci DG 307 obnovil o od té doby nárazově a v různých obměnách vystupuje i nahrává. Sinusoida je jejich nejnovější pásmo.

„Textově je to od začátku pevně dané. Vzniklo to z takových jednoduchých zápisů, které se opakují. A hudebně je to proměnné,“ říká Pavel Zajíček, básník, hudebník a také výtvarný umělec.

Hudebně se na programu významně podílí skladatel a houslista Tomáš Vtípil - autor kritiky oceněnované hudby k filmu Pouta a známý mimo jiné ze spolupráce s Monikou Načevou. S DG 307 spolupracuje řadu let.

„Primárně jsem vyšel z názvu Sinusoida. Je to postavené na určité vlně, jsou tam různé gradace, zrcadlení. Je to otevřená, proměnlivá věc. Důležitá je zodpovědnost jednotlivých lidí, protož když je tolik otevřenosti, tak je potřeba i kázeň,“ říká hudebník Tomáš Vtípil.

DG 307 jezdí na turné málokdy. Je to dáno i tím, že jedna část skupiny žije v Praze, druhá v Brně a jeden její člen je z Ostravy.

„Moje historie s Pavlem Zajíčkem a s DG 307 začala asi před deseti lety, kdy jsme se potkali v Černém Pavouku na jeho výtvarné výstavě. Doprovodil jsme ho pak na nějakém autorském čtení a od toho se začala odvíjet další spolupráce. Jako vždy, i tentokrát hraje u Zajíčka velkou roli hudební náhoda. Každý koncert je jiný,“ líčí houslista DG 307 Dalibor Pyš, který žije v Ostravě.

Majitelka ostravské Fiducie Ilona Rozehnalová nedávno založila klub knihomolů Biblios, který bude vydávat bibliofilie. Jedna bude právě z textů a grafik Pavla Zajíčka.