Opravy kapliček na Svatém kopečku se ujali „adoptivní“ rodiče

Mikulov - Ani po pěti letech se Mikulovu nepodařilo sehnat peníze na opravu kapliček na Svatém kopečku. Starosta tak přišel s revolučním nápadem – nabídl je k adopci. A výzva „Adoptuj si svou kapličku“ sklidila nebývalý úspěch. Se solidaritou se roztrhl pytel a kromě jedné poslední mají už všechny své „adoptivní“ rodiče.

Křížová cesta má symbolizovat utrpení Ježíše Krista při jeho cestě ke kříži. Tu mikulovskou nechal v 17. století vybudovat František z Dietrichštejna, jako vyjádření vděčnosti Bohu za překonání morové epidemie. Doteď ale při pohledu na 17 kaplí trpěli všichni poutníci. Na zchátralá zastavení nemělo město peníze a neuspělo ani s žádostí o dotace. A tak starosta přišel s nápadem. Zchátralé kaple nabídl k adopci a projekt sklidil velký úspěch.

„Původně moje myšlenka byla taková, že oslovím podnikatele z oboru. Ta filozofie byla jednoduchá, kdo má stavební firmu a zrovna nemá co dělat a zbyl mu nějaký stavební materiál, tak může opravovat. Ale nakonec se přihlásili i lidé, kteří nemají s oborem nic společného,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

Mikulovan, který si "adoptoval" jednu z kapliček
Mikulovan, který si „adoptoval“ jednu z kapliček

Potenciálních rodičů se nakonec přihlásilo dokonce víc, než je kaplí na Svatém kopečku. Jedním z nich je majitel pokrývačské firmy a mikulovský patriot Pavel Šuba. „Dlouho jsme se rozhodovat nemuseli, okamžitě se nám to jevilo jako dobrý nápad,“ tvrdí Šuba. „Vybírali jsme podle toho, k čemu máme nejblíž, proto jsme se ujali kapličky s největší střechou,“ usmívá se.

První adoptovaná kaple je už opravená. Jenže zatímco jedny ruce jí s nadšením věnovaly čas a práci, jiné ji už stihly poničit – na ještě čerstvé sněhobílé omítce se objevil „podpis“ sprejera.

Pohled na Svatý kopeček nad Mikulovem
Pohled na Svatý kopeček nad Mikulovem
Více fotek
  • Pohled na Svatý kopeček nad Mikulovem zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3395/339480.jpg
  • Začátek křížové cesty nad Mikulovem zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3395/339487.jpg
  • Oprava jedné z kapliček nad Mikulovem zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3395/339493.jpg
  • Sochy zdobící křížovou cestu v Mikulově zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3395/339486.jpg