Probudím se včera – divákova noční můra (40%)

Proč chodit zbytečně kolem horké kaše. Další pokus o českou komedii je směšný sám o sobě, ale bohužel ne zásluhou dobře napsaného scénáře, zdařilé realizace či slušných hereckých výkonů. Přitom počáteční nápad nabízel slibné východisko pro příběh čtyřicetiletého učitele Petra (Filip Blažek), který zjistí, že jedinou skutečnou láskou pro něj v životě byla jeho spolužačka z gymnázia Eliška (Eva Josefíková). Jenže jí to tenkrát zapomněl říct. Díky jakémusi obskurnímu vědeckému vynálezu se tedy přenese v čase do června roku 1989 a své tehdejší studentské podoby (Jiří Mádl), aby napravil osudovou chybu a konečně získal svou tajnou lásku na celý další život.

Těžko říct, jestli to byla samotná idea, která okouzlila producenta a režiséra Miloslava Šmídmajera nad scénářem debutujícího Lumíra Holčáka. Bohužel jeho text, kromě této myšlenky, je jinak diletantský po všech směrech. Podívejme se jen namátkou na největší nedostatky děje. Jestliže vyprávění rozehrává sci-fi motiv cestování v čase, bylo by možná záhodné vysvětlit alespoň stručně princip, na jakém přenos do minulosti a zpět do naší současnosti funguje. I když hlavní zápletka je výlučně vztahová, takže technické atributy vědecko-fantastického žánru by mohly být v tomto případě zdánlivě okrajové, bohužel jejich nedůsledné objasnění má za následek fatální výpadek v závěru snímku. Pochopíme ještě, že hrdina se pouze přemístil do svého osmnáctiletého těla, ale mentálně zůstal pořád dnešním dospělákem. Není už ale vůbec jasné, když hrdina svou opakovanou přítomností v roce 1989 mění následné události, jak to že je schopen se zase vrátit do nezměněné současnosti, respektive pozměněné pouze na konci v rámci jeho vlastní rodiny, ale i některých vedlejších postav, jejichž vývoj se v minulosti neřešil. Budiž, tenhle časoprostorový paradox je zapeklitý obecně, ale přistoupíme-li na tuto hru tvůrců, jejíž pravidla přesně neznáme, nevíme ještě pořád, s čím Petr do „teleportace“ vstupuje a tím pádem nemůžeme ani zcela porozumět tomu, co z toho všeho má vyplynout na konci. Největší faux pas, ale přichází v samotném finále, kdy některé z postav v současnosti s Petrem komunikují o jeho odhodlání z roku 1989, aniž by ale předem mohly vůbec vědět, že Petr se právě vrátil z cesty časem a že tam řešil zrovna jejich vztahové trable. To už je vyložená schválnost.

Eva Josefíková
Eva Josefíková
Více fotek
 • Eva Josefíková autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339642.jpg
 • Eva Josefíková autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339641.jpg
 • Eva Josefíková autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339643.jpg
 • Eva Josefíková autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339644.jpg

Navíc Petr se na začátku story rozchází s přítelkyní (Jitka Čvančarová), ale není jasné, proč si vlastně nedokáže udržet tak pěknou ženskou. Zřejmě jenom proto, aby si posléze uvědomil, že v podstatě před mnoha lety na gymplu byl zamilovaný do jiné holky, se kterou by chtěl raději žít? Expozice nám tedy hrdinu představuje jako losera, jehož žebříček hodnot je zjevně politováníhodný. Filip Blažek takto napsané postavě už jen stěží mohl propůjčit nějaké charisma, neřkuli vývoj. Jediná Petrova iniciativa spočívá v tom, že se snaží vyhledat Elišku na třídním srazu po letech, kde se ale dotyčná nedostaví. Proč ale kvůli tomu musí Petr zvolit zrovna cestu časem do minulosti, která poprvé stejně nic nevyřeší, a nevyhledá tedy kontakt na Elišku rovnou přes internet, tak jak to učiní o hodinu a půl později ve filmu, toť otázka a další zřejmá scenáristická chtěnost a manipulace.

Jitka Čvančarová
Jitka Čvančarová
Více fotek
 • Jitka Čvančarová autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339652.jpg
 • Filip Blažek, Jitka Čvančarová autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339651.jpg
 • Filip Blažek autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339650.jpg
 • Filip Blažek autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339649.jpg

Překvapivě šťavnatější je ale mladší vydání Petra a události jím ve snímku prožívané, kde se Jiří Mádl mohl opřít alespoň o místy vtipné srovnávání pohledu dnešního dospělého jedince v mladém těle, který je konfrontován s absurditou předlistopadové doby a s většinou jejích společensko-politických mantinelů. Těžko říct, kolik si ale z těchto narážek odnesou dnešní teenageři, kteří tehdejší dojezd socialismu nezažili, a obávám se, že zprostředkovaně pro ně některé fórky nebudou úplně fungovat. Jiné jsou naopak implementovány do snímku záměrně právě pro pobavení mládeže (viz kupř. „licokniga“, perestrojkový kytarový hit Chinaski apod.). Chytré interakce mezi minulostí a dneškem se ale brzy vyčerpají a záhy se dostaví rozředěná telenovela o tom kdo s kým a jak. Na rozdíl od Blažkova podání Petra může Mádl působit na své spolužáky zkušeností a nadhledem z odstupu. Pořád ale se nechová nijak dostatečně výjimečně, abych mu uvěřil, že se do něj Eliška zamiluje. Mádl má bezesporu herecké charisma, ale jeho postava ho paradoxně drží pořád příliš při zemi, než aby je mohl uplatnit a rozvíjet zápletky odvážnějším způsobem i stylem.

Jiří Mádl
Jiří Mádl
Více fotek
 • Jiří Mádl autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339654.jpg
 • Eva Josefíková, Jiří Mádl autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339656.jpg
 • Eva Josefíková, Jiří Mádl autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339655.jpg
 • Jiří Mádl, Tomáš Váhala autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339653.jpg

Dalším obrovským handicapem filmu je jeho technická stránka. V žádném případě bych si nedovolil podezírat kameramana Martina Dubu či střihače Adama Dvořáka z neprofesionality. Výsledek na plátně v kině ale zavání banálním televizním záběrováním, inscenační nedůsledností, odfláknutým zvukem (včetně příšerných postsynchronů a mixu), naprosto nevhodnou zoufalou hudbou a seriálovým střihem, který má k filmovému vyprávění na míle daleko. Omezený rozpočet se podepsal jak na skromné výpravě, tak i na maskách, kde největší rozšoupnutí více jak dvacetiletého rozdílu například u Petrových rodičů (ztvárněných Ljubou Krbovou a Svatoplukem Skopalem) představuje pozměněný účes a trocha šedin ve vousech. K tomu všemu bylo třeba ve filmu prodat sponzory, proto jsou diváci opakovaně vystavování torturujícím pohledům na absolutně nesmyslné činnosti postav, které ale musejí podle smlouvy o product placementu prodat nejmenované výrobky a produkty všeho druhu, od žvýkaček, přes energetické nápoje, auta, drogerie atd. Bez reklamy to dnes možná u takovýchto projektů, které vědomě rezignují na umělecké ambice, nejspíš nejde. Vždy je to však o míře vkusu, který ovšem tentokrát tvůrci úplně ztratili.

Ljuba Krbová, Svatopluk Skopal
Ljuba Krbová, Svatopluk Skopal
Více fotek
 • Ljuba Krbová, Svatopluk Skopal autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339648.jpg
 • Ljuba Krbová autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339647.jpg
 • Svatopluk Skopal autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339646.jpg
 • Jiří Mádl autor: Bioscop, zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3397/339645.jpg

Sečteno a podtrženo – oceňuji alespoň snahu realizátorů natočit žánrově čistou komedii, zakalenou pouze neusazeným sci-fi prvkem, která si na nic víc nehraje. Pokud vám tohle stačí k diváckému zážitku, můžete se v kině dokonce i párkrát pousmát, většinou i nechtěně, což tak nějak k tuzemským komediálním snímkům poslední doby bohužel neodmyslitelně patří. Jestli ale očekáváte vypointovanou situační komedii s bryskními dialogy, alespoň na úrovni Vejdělkových mužsko-ženských variací, pusťte si doma raději některou z klasických komedií z pera Miloše Macourka. Ten totiž na rozdíl od autora Probudím se včera umí psát, být opakovaně zábavný a především dokáže zaujmout pozornost publika, čili vtáhnout diváka do svého dokonale vymyšleného světa fantazie. U přemrštěné dvouhodinové stopáže Probudím se včera vám hrozí občasné výpadky ve formě mikrospánku, neboť tempo je unylé, a nebo ještě hůř, zívání nudou.

Video Probudím se včera - trailer 2
video

Probudím se včera - trailer 2