Ochránci přírody v Beskydech natočili vzácného rysa

Ostrava - Ochráncům přírody z Hnutí DUHA Olomouc se podařilo natočit ve volné přírodě Beskyd unikátní záběry vzácného a chráněného rysa ostrovida. Krátké video vzniklo v oblasti Javorníků pomocí automatické kamery umístěné na stromě.

Díky mezinárodnímu programu mapování velkých šelem je v chráněné oblasti Beskyd asi čtyřicet fotopastí, které pomáhají sledovat pohyb zvířat. Asi polovina z nich má takové parametry, že umí při pohybu natočit video, ale jen za denního světla. Hnutí Duha používá fotopasti třetím rokem. Natočit rysa se takto podařilo vůbec poprvé. „U tohoto konkrétního rysa je vidět jeho typické teritoriální chování, kdy si pachovými žlázami označuje význačný skalní výběžek,“ prozradil Miroslav Kutal z hnutí DUHA. Baterky ve fotopasti či automatické kameře vydrží měsíc až dva. Ochránci je umísťují především tam, kde předtím našli kořist, ke které se rysi většinou vracejí. Loví hlavně srnčí zvěř.

Rys je poslední velká šelma, která trvale žije v Beskydách. Medvěd a vlk se tam objevuje už jen sporadicky. „Z posledních údajů vyplývá, že v CHKO Beskydy je 7 až 8 jedinců, z toho dva nebo tři na slovenské straně. Třetí velká šelma - medvěd, nebyla při letošním mapování zjištěna vůbec. Už asi rok a půl nemáme žádné věrohodné údaje o výskytu medvěda,“ řekla Dana Bartošová z organizace CHKO Beskydy.

Veřejnost může pomoci

O dalším pokračování projektu Hnutí DUHA nyní může rozhodovat veřejnost. V konkurenci 74 projektů se dostal do finále soutěže, kterou pořádá European Outdoor Censervation Association. Ve finálním hlasování se utká šest projektů z celého světa. Více informací najdete na: http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=2328620. Online hlasování, které potrvá do 1. dubna, se můžete zúčastnit na: http://www.outdoorconservation.eu/project-voting-category.cfm?catid=3