Galerie Langův dům uvádí portréty Jiří Kuděly

Galerie Langův dům ve Frýdku-Místku představuje soubor portrétů malíře Jiřího Kuděly, rodáka ze Zlína, který učí malbu na fakultě umění Ostravské univerzity. Výstava se jmenuje Kam sním?

I když na první pohled to tak vždy nevypadá, jednotícím motivem Kudělovy výstavy je hlava nebo tvář. Skrývá se třeba i mezi trubkami.

„Zkouším různé formální přístupy, rastry, šablony, používám sprej, akryl, olej, syntetiku. Na základě těch formálních hrátek nakonec dojdu k obsahu,“ Jiří Kuděla.

Výstavu uvedl šéf katedry malby Ostravské univerztiy Daniel Balabán: „Jiří Kuděla nevyužívá klasické portrétní schéma, nejde mu totiž o podobenku, naopak. Zobrazované podoby různě maskuje,“ uvedl Balabán.

Malířovy inspirační zdroje jsou různé. Například k portrétu Beethovena složeného z trubek ho inspirovala busta v parku v Hradci nad Moravicí. V případě diptychu slováckých žen vyšel z fotografie ve starém katalogu.

„Ta fotka mě zaujala natolik, že mi byla přímo předlohou. Jeden obraz se jmenuje Mládí, druhý Stáří, tam je holubice, tam lebka,“ vysvětluje Kuděla.

„Výstava je pozoruhodná hledačstvím nových výtvarných prostředků. Co se týče obsahu, je rovněž velice současná, protože se týká problémů ztráty identity člověka v dnešní společnosti,“ řekl Balabán.